M. Kuchciński: Parlament podejmuje suwerenne decyzje

Polska jest państwem suwerennym, parlament podejmuje suwerenne decyzje – powiedział w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), pytany o projekt ustawy Knesetu uznającej nowelizację ustawy o IPN za negowanie Holokaustu.

„Tę inicjatywę znam z opinii medialnych, formułowanych w różnych enuncjacjach prasowych, a więc do tego trzeba podchodzić ostrożnie. Mogę powiedzieć tylko tyle, że Polska jest państwem suwerennym, parlament – Sejm i Senat – podejmuje suwerenne decyzje w imieniu narodu polskiego, z pierwszorzędną troską i obowiązkiem dbania o interesy obywateli Polski” – powiedział Marek Kuchciński dziennikarzom po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu.

Dodał, że przypadające w tym roku stulecie polskiej niepodległości zobowiązuje do pamięci również „o obywatelach polskich z czasów II Rzeczypospolitej, z czasów Polskiego Państwa Podziemnego i rządu polskiego na uchodźstwie i z czasów późniejszych”.

Jak podała w środę „Jerusalem Post”, 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie wyraziło poparcie dla projektu ustawy, na mocy której polska ustawa o IPN zostałaby uznana za negowanie Holokaustu. Projekt zyskał poparcie rządzącej koalicji i części opozycji.

Inicjatywa posłów do Knesetu zakłada uznanie za przestępstwo nie tylko negowanie Holokaustu, ale też „negowanie lub pomniejszanie udziału w zbrodniach ludzi, którzy pomagali nazistom lub byli kolaborantami”. Projekt izraelskich deputowanych przewiduje także – według relacji „JP” – pomoc prawną dla „osób, które przeżyły Holokaust, oraz nauczycieli zabierający uczniów lub studentów do dawnych obozów zagłady, jeżeli będą ścigani prawem za granicą za opowiadanie, co się zdarzyło podczas Holokaustu”.

Izraelska ustawa przeciw negowaniu Holokaustu uznaje za przestępstwo publiczne, zagrożone karą do pięciu lat więzienia, negowanie Zagłady, pomniejszanie jej skali, wyrażanie poparcia dla jej sprawców lub identyfikowanie się z nimi.

Przeciw nowelizacji ustawy o IPN wypowiedziała się wcześniej m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, zaznaczając, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

W środę przedstawiciele dwupartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy. Kongresmeni wyrazili zaniepokojenie nowelizacją, która „penalizowałaby nawiązania do polskiego współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych przeciwko Żydom podczas okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej”.

W czwartek po północy Senat przyjął nowelizacje ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub do trzech lat więzienia za przypisywanie „publicznie i wbrew faktom” polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Przepis ma się stosować do obywateli polskich i cudzoziemców „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. Śledztwo z urzędu wszczynałby prokurator IPN. Ustawa zakłada także możliwość wytaczania przez organizacje pozarządowe i IPN procesów cywilnych za takie sformułowania jak „polskie obozy śmierci”. Odszkodowania lub zadośćuczynienia mają przysługiwać Skarbowi Państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl