fot. PAP/EPA

KE zapowiada głębsze monitorowanie praworządności w całej UE

Cykliczny przegląd stanu praworządności w państwach UE, coroczny raport w tej sprawie oraz strategiczne podejście do procedury o naruszenie prawa UE – to ogłoszone w środę przez KE nowe pomysły, mające pomóc zachować rządy prawa w krajach członkowskich.

Komunikat Komisji Europejskiej w tej sprawie został przyjęty w drodze pisemnej w środę po południu. Kolegium komisarzy zajmowało się tym tematem na wtorkowym posiedzeniu w Strasburgu.

Nowe podejście ma zostać przedstawione unijnym ministrom ds. europejskich w czwartek przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

„Trybunał Sprawiedliwości ostatnio potwierdził, że praworządność jest kluczowa dla funkcjonowania UE. Jej waga jest też uznawana przez zdecydowaną większość obywateli UE. Jednak w ciągu ostatnich pięciu latach była ona atakowana na kilka sposobów” – podkreślił Timmermans cytowany w komunikacie KE.

„Komisja Europejska ciężko walczyła, aby oprzeć się tym atakom za pomocą dostępnych nam narzędzi i będziemy to dalej robić. Dzisiaj postanowiliśmy wzmocnić nasz zestaw narzędzi, aby promować, chronić i egzekwować rządy prawa” – dodał wiceszef KE.

Inicjatywy, które zaproponowała KE, pogrupowane są w trzy obszary: promowanie kultury praworządności, zapobieganie problemom i efektywne odpowiadanie, gdy pojawią się naruszenia.

PAP/RIRM

drukuj