PAP/Darek Delmanowicz

IMGW: alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego stopnia przed wichurami i intensywnymi opadami deszczu dla sześciu województw – czytamy na stronie internetowej IMGW.

Ostrzeżenie obowiązują w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, oraz w południowych powiatach województw opolskiego i dolnośląskiego.

Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW przewidują „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zalecana dużą ostrożność, śledzenie komunikatów sytuacji pogodowej i rozwoju sytuacji pogodowej.

„Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – ostrzega IMGW.

W związku z sytuacją pogodową także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega na Twitterze przed występowaniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych i apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożność, a także – o ile nie jest to konieczne – o niewychodzenie z domu podczas silnego wiatru.

„Pamiętajcie, żeby w trakcie wichury nie zatrzymywać się pod drzewami” – czytamy w komunikacie zamieszczonym w niedzielę przez RBC na Twitterze.

RBC zaleca też usunięcie lub przymocowanie przedmiotów znajdujących się na balkonach oraz o nieparkowanie aut pod drzewami ze względu na ryzyko uszkodzenia pojazdów przez spadające konary.

PAP/RIRM

drukuj