Dwie wolne niedziele od handlu w miesiącu według poprawek PiS-u

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawki do projektu ustawy o zakazu handlu w niedziele. Przewidują one dwie wolne niedziele w przyszłym roku, trzy w 2019 roku i wszystkie wolne od handlu niedziele w 2020 roku.

Projekt ustawy o handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska wspierana przez NSZZ Solidarność. Zakłada ograniczenie handlu we wszystkie niedziele w większości placówek handlowych. Na to jednak nie było zgody PiS-u i rządu. Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał, że niektórzy przyzwyczaili się do zakupów w niedziele, dlatego wybrał wariant pośredni. Dwie wolne niedziele od przyszłego roku z opcją rozwojową i liczne wyłączenia. Wczoraj w nocy odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, która z obywatelskim ma już niewiele wspólnego.

– W niedziele będą mogły funkcjonować bez zmian stacje benzynowe, piekarnie, lodziarnie, cukiernie, kwiaciarnie, punkty handlowe, sklepy z pamiątkami zlokalizowane na dworcach i lotniskach oraz małe osiedlowe sklepy – mówi Urszula Rusecka (PiS).

W każdą niedzielę będą musieli pracować także zatrudnieni w magazynach i centrach logistycznych. Jedna z poprawek zezwala sieciom handlowym na sprzedaż i realizację zamówień w niedzielę poprzez internet. Projekt nie będzie wymagał notyfikacji Komisji Europejskiej.

– Te zapisy, które w tym projekcie się znalazły – dotyczące właśnie handlu internetowego – rodziły niebezpieczeństwo, bardzo poważne, że postawiony będzie zarzut braku notyfikacji. Ryzyko było tak poważne, że uznaliśmy że dla wejścia w życie tej ustawy lepiej jest wycofać dotyczące te zapisy – wyjaśnia Janusz Śniadek (PiS).

Według przedstawionych poprawek od 1 marca 2018 roku mają obowiązywać dwie niedziele handlowe w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku ma to być już tylko ostatnia niedziela, zaś od 2020 roku ma obowiązywać ograniczenie handlu w każdą niedzielę.

Przeciwna zakazowi handlu w niedziele jest Platforma Obywatelska. Przekonuje, że skutkiem ustawy będzie spadek sprzedaży.

– W tej chwili największy dochód w handlu jest generowany w niedzielę. Jest to nawet 20 proc. całego przychodu – wskazuje Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO).

Podobnego argumentu używano kilka lat temu gdy wprowadzano święta wolne od handlu. Argument okazał się wówczas chybiony, dlatego Jarosław Porwich z Kukiz’15 złożył poprawkę zakładającą wprowadzenie natychmiastowego ograniczenia handlu w każdą niedzielę.

– To, co byśmy kupili w niedziele kupimy w soboty, w poniedziałki i w wielu krajach europejskich obowiązuje to rozwiązanie i świat się kręci, życie się toczy, nic się nie dzieje. Ludzie żyją normalnie, normalnie funkcjonują. Ja powiem tak: skorzystają na pewno mali przedsiębiorcy, polskie firmy, sklepy osiedlowe – podkreśla Jarosław Porwich, Kukiz’15

Należy się jednak spodziewać, że podczas jutrzejszego głosowania w projekcie pozostaną tylko dwie wolne niedziele. To krok w dobrym kierunku mówią pracownicy handlu tak, jak Pan Grzegorz Zalewski.

– Jesteśmy zadowoleni, bo chociaż czterech niedziel nie ma wolnych, to są chociaż te dwie. Po prostu wiemy, że możemy je spędzić jak chcemy. Wszyscy pracownicy rozmawiamy wspólnie na temat niedziel i jest na razie dobrze, ale mogłoby być lepiej – zaznacza Grzegorz Zalewski, rzeźnik z sieci handlowej.

Według badań CBOS 58 proc. respondentów popiera zakaz handlu w każdą niedzielę z wyłączeniem określonych typów sklepów i dni przedświątecznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl