Vuelta a Espana. Świetny Majka! Podium na wyciągnięcie ręki!

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) znakomicie spisał się (w dniu swoich 26 urodzin) na przedostatnim etapie wyścigu, zajmując 12. lokatę. Dzięki temu awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelty. Nowym liderem został Włoch Fabio Aru (Astana), a prawdziwy dramat przeżył prowadzący przed dzisiejszym odcinkiem Holender Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), który wypadł z podium wyścigu (spadł na 6. miejsce).


Vuelta-a-EspanaNajszybszy na 20. etapie okazał się Hiszpan Ruben Plaza (Lampre-Merida). Jutro podczas ostatniego dnia wyścigu w klasyfikacji generalnej nie powinny zajść żadne zmiany. Podobnie jak na Tour de France, również w Hiszpanii, ostatni odcinek zwany jest „etapem przyjaźni”. Kolarze przejeżdżają go, ciesząc się z pokonania wielu trudów wyścigu i jedynie w samej końcówce walczą o prestiżowe etapowe zwycięstwo.

O tym, jak wielki to sukces dla polskiego kolarstwa niech świadczy fakt, że na podobny wyczyn czekaliśmy 22 lata. Na podium wieloetapowego wyścigu ostatni raz w 1993 roku stanął podczas TdF  Zenon Jaskuła. Teraz dokonał tego Rafał Majka podczas hiszpańskiej Vuelty. Sam zawodnik swoją wielką radość i podziękowania dla kibiców wyraził na swojej oficjalnej stronie internetowej rafal-majka.pl.

To wielki dzień! Udowodniłem, że jestem w stanie walczyć do samego końca! Tak naprawdę marzyłem o podium Vuelty od początku. Po czasówce trochę się podłamałem, ale potem dzięki wsparciu rodziny, drużyny i kibiców uwierzyłem we własne siły. Postanowiłem podjąć walkę i udało się! Trzeba mieć marzenia i starać się je realizować. Dziękuję całej drużynie za pomoc podczas wyścigu, ten wynik to nasz wspólny sukces. Dziękuję też całej rodzinie, która jest ze mną w momentach sukcesu i porażek, a szczególnie mojej Żonie Magdzie! Dziękuję również wszystkim kibicom, składaliście mi życzenia urodzinowe, w których życzyliście mi podium – musiałem zrealizować te życzenia :). Teraz jeszcze jutrzejszy etap do Madrytu, a potem zasłużony odpoczynek – napisał reprezentant Polski.

Vuelta-a-EspanaVuelta-a-Espana

Dzisiejszy etap Vuelty był ostatnim, przez który mogły zajść większe przetasowania w czołówce. Mało kto jednak spodziewał się, że zmiany te tak drastycznie dotkną dotychczasowego lidera wyścigu. Podczas 20. dnia rywalizacji organizatorzy przygotowali dla kolarzy aż cztery wymagające górskie podjazdy.

Na 57 km przed metą na samotny atak zdecydował się Hiszpan Ruben Plaza, co jak się potem okazało było słuszną decyzją. Liderzy wyścigu jechali w peletonie i dopiero 33 km przed metą Aru, Majka i Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katusha) zdecydowali się gonić ucieczkę. Wydawało się, że razem z nimi zabierze się i Dumoulin. On też miał taki zamiar, ale po prostu zabrakło mu siły. Wspomniana trójka z każdym kilometrem tylko powiększała swoją przewagę nad Holendrem i ostatecznie zdecydowanie wyprzedziła go na mecie. Rewelacja i zarazem dla wielu faworyt hiszpańskiego touru spadł na szóstą pozycję w „generalce”.

* * *

Wyniki 20. etapu (San Lorenzo de El Escorial – Cercedilla, 175,8 km):

1. Ruben Plaza (Hiszpania/Lampre) – 4h 37′ 05″
2. Jose Goncalves (Portugalia/Caja Rural-Seguros)   + 01′ 07″
3. Alessandro De Marchi (Włochy/BMC Racing)   + 01′ 08″
4. Romain Sicard (Francja/Europcar)   + 01′ 29″
5. Amael Moinard (Francja/BMC Racing)   + 01′ 30″
6. Carlos Verona (Hiszpania/Etixx-Quick Step)   + 01′ 30″

***

12. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 02′ 42″
14. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar)   + 02′ 44″
23. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katusha)   + 03′ 37″
24. Fabio Aru (Włochy/Astana)   + 03′ 38″
27. Mikel Landa (Hiszpania/Astana)   + 03′ 48″
38. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)   + 07′ 30″
41. Paweł Poljański (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 07′ 30″
148. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 23′ 02″

Klasyfikacja generalna po 

1. Fabio Aru (Włochy/Astana) – 83h 01′ 40″
2. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katusha)   + 01′ 17″
3. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 01′ 29″
4. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar)   + 02′ 02″
5. Johan Esteban Chaves (Kolumbia/Orica GreenEdge)   + 03′ 30″
6. Tom Dumoulin (Holandia/Giant-Alpecin)   + 03′ 46″
7. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)   + 07′ 10″
8. Mikel Nieve (Hiszpania/Sky)   + 7′ 26″

***

35. Paweł Poljański (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 1h 16′ 40″
140. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff-Saxo)   + 3h 57′ 57″

Sport.RIRM/rafal-majka.pl

drukuj