fot. PAP/EPA

Tour de France. Rafał Majka wygrał 14. etap

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wygrał w sobotę 14. etap wyścigu Tour de France z metą w narciarskim kuriorcie Risoul. To drugi Polak, po Zenonie Jaskule w 1993 roku, który sięgnął po etapowe zwycięstwo w najbardziej prestiżowej imprezie kolarskiej świata.

Polski kolarz w piątek zajął drugie miejsce na mecie 13. etapu, przegrywając tylko z liderem, Vincenzo Nibalim (Astana). W sobotę zrewanżował się Włochowi, który po zaciętym pościgu przyjechał do Risoul na drugiej pozycji. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Francuz Jean Claude Peraud, a na kolejnych jego rodacy – Thibaut Pinot i Romain Bardet, kilkadziesiąt sekund za Majką.

Większe straty poniósł Michał Kwiatkowski, który odpadł z czołowej grupy już na przedostatniej premii górskiej, słynnej przełęczy Izoard. Nibali umocnił się w sobotę na pozycji lidera, powiększając przewagę nad Hiszpanen Alejandro Valverde (Movistar) do 4.37 min. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej po 14 etapach zajmuje Francuz Romain Bardet (AG2R), który traci do Włocha 4.50. Kwiatkowski spadł na 17. miejsce – 19.24. Majka awansował na 57., ale straty czasowe z pierwszego tygodnia wyścigu powodują, że nie ma szans na wysoką lokatę w końcowej klasyfikacji.

 Etap z Grenoble do Risoul, uważany za najtrudniejszy w alpejskiej części Tour de France, najeżony był górskimi podjazdami. Jakby wbrew tym trudnościom już w pierwszej części rywalizacji zaatakowała kilkunastoosobowa grupka, w której, obok Majki, znalazł się między innymi jadący w koszulce najlepszego górala Hiszpan Joaqim Rodriguez. Mająca w składzie znakomitych „górali” grupka na 95. kilometrze przed metą wypracowała ponad pięć minut przewagi. Na podjeździe na Col d’Izoard (2630 m) czołówka zaczęła topnieć. Odpadł m.in. Peter Sagan, a w peletonie problemy miał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step). Na szczycie jako pierwszy zameldował się lider klasyfikacji górskiej – Rodriguez (Katusha), tuż za nim przyjechał Majka.

Oprócz nich w czołowej grupce było jeszcze dziewięciu kolarzy, a grupa Vincenzo Nibalego traciła do czołówki prawie trzy minuty. Finałowy podjazd uciekinierzy rozpoczęli z przewagą niecałej minuty. Około 10 km przed metą zaatakował Alessandro De Marchi (Cannondale), do którego doskoczył Majka, szybko „gubiąc” Włocha. Na sześć kilometrów przed metą pochodzący z Zegartowic wychowanek trenera Zbigniewa Klęka miał 1.10 przewagi nad grupką liderów. Do kontrataku ruszył Nibali pociągając za sobą Jeana-Christophe’a Peraud. Nie zdołali jednak dogonić Majki, który samotnie minął metę, sięgając po zwycięstwo 21 lat po sukcesie Zenona Jaskuły w Pirenejach. „Po Giro d’Italia (gdzie zajął szóste miejsce – PAP) miałem dołek formy, ale teraz wyraźnie odbudowuję dyspozycję. Próbowałem atakować w piątek, ale doścignął mnie Nibali. Dlatego dziś postanowiłem postawić wszystko na jedną kartę i samotnie uciekać przed peletonem. Wiedziałem, że ani na chwilę nie mogę zwolnić na ostatnich kilometrach; jestem szczęśliwy, że się udało. To pierwsze moje zawodowe zwycięstwo, po całej serii drugich i trzecich miejsc. Czuję się bardzo dobrze i z optymizmem patrzę na kolejne etapy” – powiedział uszczęśliwiony Majka reporterce Eurosportu. Doskonała jazda polskiego kolarza na dwóch alpejskich etapach przyniosła mu, obok miejsc na podium etapowym, sporo punktów w klasyfikacji górskiej. Po 14 etapach jest współliderem tej klasyfikacji i podobnie jak Rodriguez ma 88 pkt. Trzeci jest Nibali – 86 pkt. W koszulce w grochy wystartuje jednak w niedzielę Hiszpan, który jest wyżej od Polaka w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 14. etapu Tour de France (Grenoble – Risoul, 177 km):

  1. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)          5:08.27

  2. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)          strata 24 s

  3. Jean-Christophe Peraud (Francja/AG2R)           26

  4. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)                     50

  5. Romain Bardet (Francja/AG2R)                    50

  6. Tejay van Garderen (USA/BMC)                    54

  7. Frank Schleck (Luksemburg/Trek)               1.01

  8. Laurens ten Dam (Holandia/Belkin)             1.07

  9. Leopold Koenig (Czechy/NetApp-Endura)         1.20

 10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)       1.24

 46. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) 10.57

 74. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura)             17.30

 82. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick-Step)       21.41

119. Maciej Bodnar (Cannondale)                   25.24

Klasyfikacja po 14. etapach:

  1. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)            61:52.54

  2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) strata 4.37

  3. Romain Bardet (Francja/AG2R)                   4.50

  4. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)                    5.06

  5. Tejay van Garderen (USA/BMC)                   5.49

  6. Jean-Christophe Peraud (Francja/AG2R)          6.08

  7. Bauke Mollema (Holandia/Belkin)                8.33

  8. Leopold Konig (Czechy/NetApp-Endura)           9.32

  9. Laurens ten Dam (Holandia/Belkin)             10.01

 17. Michał Kwiatkowski                            19.24

 42. Michał Gołaś                                1:25.19

 58. Rafał Majka                                 1:48.40

 92. Bartosz Huzarski                            2:22.51

111. Maciej Bodnar                               2:22.02

 

    PAP

drukuj