fot. PAP/Grzegorz Momot

Tour de Pologne. Siwakow wygrał wyścig, Majka dziewiąty

Rafał Majka nie zdołał wspiąć się na podium 76. Tour de Pologne. Polak był 14. na ostatnim etapie. Na metę wpadł razem z grupą faworytów, co pozwoliło mu na 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Cały wyścig zwyciężył Paweł Siwakow z grupy Ineos.


W ostatnim dniu wyścigu kolarze mieli do przejechania 153 kilometry. Metę zaplanowano w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa faworytów jechała razem. Rafał Majka trzymał się blisko Davide Formolo. Obok był też Rosjanin Paweł Siwakow oraz Ion Izaguirre. Z przodu jechali zawodnicy, którzy nie liczyli się w klasyfikacji generalnej. Na metę pierwszy wpadł Słoweniec Matej Mohorić. Minutę po nim finiszował Amerykanin Neilson Powless.

Kiedy jeszcze ważyły się losy wygranej, sygnał, by ruszyć do przodu otrzymał Paweł Poljański. Do Polaka mieli dojechać albo Davide Formolo, albo Rafał Majka. W ten sposób Bora-Hansgrohe chciała się bić o wygraną w Tour de Pologne. Żaden jednak nie miał sił na tak mocny finisz. Poljański dojechał piąty. Majka zakończył etap 14. Trzeci zawodnik Vuelty sprzed lat nie zdołał oderwać się od grupy innych faworytów. Sytuację kontrolował Paweł Siwakow z grupy Ineos. Po odpadnięciu dotychczasowego lidera Jonasa Vingegaarda, 15. pozycja wystarczyła Rosjaninowi, by ostatecznie wygrać cały wyścig.

W klasyfikacji generalnej Rafał Majka stracił do Siwakowa 16 sekund.

Koszulki dla najlepszego górala nie utrzymał Tomasz Marczyński. Odebrał mu ją Niemiec Simon Geschke z grupy CCC.

* * *

Klasyfikacja generalna 76. Tour de Pologne:

1. Paweł Siwakow (Rosja / Ineos) – 26h 20’ 58”
2. Jai Hindley (Australia / Team Sunweb) +00’ 02”
3. Diego Ulissi (Włochy / UAE Team Emirates) +00’ 12”

9. Rafał Majka (Polska / Bora-Hansgrohe)   +00’ 16”

Sport.RIRM

drukuj