Rafał Majka triumfatorem 71. Tour de Pologne!

Zwycięstwem Rafała Majki zakończył się 71. Tour de Pologne! Na ostatnim etapie – jeździe indywidualnej na czas ulicami Krakowa – Polak zajął 13. miejsce, jednak wystarczyło to do zwycięstwa w całym wyścigu. Osiem sekund za Polakiem w klasyfikacji generalnej uplasował się Jon Izagirre. Na 25 – kilometrowej trasie najszybszy okazał się dziś Kristof Vandewalle.

Przed dzisiejszym startem kolarz grupy Tinkoff–Saxo miał 18 sekund przewagi nad drugim Benatem Intxaustim i 22 sekundy nad trzecim Jonem Izagirre. Najlepszy z trójki walczącej o zwycięstwo był dziś ten ostatni, jednak zdołał odrobić jedynie 14 sekund z wcześniejszej straty. Końcowym triumfatorem 71. Tour de Pologne okazał się zatem Rafał Majka, dla którego jest to pierwsza wygrana w zawodach kolarskiego World Touru. Zawodnik wyścig dookoła Polski kończył w Krakowie, gdzie w miejscowym WLKS Krakus Swoszowice zaczynał swoją przygodę ze sportem.

Jedenaście lat temu w Tour de Pologne zwyciężył Cezary Zamana. Od tego czasu musieliśmy czekać, aż któryś z naszych zawodników powtórzy ten wyczyn. Sporym sukcesem dla Macieja Paterskiego jest triumf w klasyfikacji górskiej. Najlepiej punktującym kolarzem okazał się Jewhienij Hutarowicz, a najbardziej aktywny był Matthias Krizek.

W jeździe indywidualnej na czas ulicami Krakowa wygrał Kristof Vandewelle. Belg nieznacznie wyprzedził na mecie Adriano Maloriego i Stephena Cummingsa. Na 11. miejscu uplasował się reprezentujący barwy CCC Polsat Polkowice Mateusz Taciak.

W klasyfikacji generalnej na wysokiej 5. pozycji znalazł się Przemysław Niemiec. Tuż za czołową dziesiątką wylądował inny Polak, Marek Rutkiewicz. Cały wyścig ukończyło 131 kolarzy.