US Open. Iga Świątek odpadła w 1/8 finału i straci prowadzenie w rankingu WTA

W 1/8 finału wielkoszlemowego US Open Iga Świątek przegrała z Łotyszką Jeleną Ostapenko (6:3, 3:6, 1:6). Tym samym Polka nie obroni tytułu sprzed roku, przez co straci prowadzenie w rankingu WTA na rzecz Białorusinki Aryny Sabalenki. Na pierwszym miejscu w zestawieniu była przez 75 tygodni.

Do tej pory Iga Świątek z Jeleną Ostapenko mierzyła się trzykrotnie. Wszystkie spotkania przegrała. Niestety, nie inaczej było w poniedziałek. Choć pierwszy set padł łupem Polki, to po obu stronach kortu widoczna była nerwowość. Raszynianka nie zdołała jeszcze złapać właściwego rytmu, a już została przełamana przez Łotyszkę. Z czasem liderka światowego rankingu zyskiwała na regularności i spokoju. W efekcie po 40 minutach gry zdołała odmienić losy rywalizacji i zwyciężyła 6:3.

Druga partia rozpoczęła się podobnie. Ostapenko atakowała bardzo agresywnie. Od razu udało jej się przełamać podanie rywalki, a dzięki skutecznemu serwisowi wyszła na znaczące prowadzenie (0:3). Świątek próbowała zwalniać grę, ale marnowała przy tym wiele piłek. W ósmym gemie nie popisała się za to Łotyszka. Popełniła dwa podwójne błędy i przegrała bez zdobytego punktu. Wydawało się, że może być to moment zwrotny. „Biało-Czerwona” nie wykorzystała jednak okazji, przez co w secie zrobiło się 3:5. Po chwili Polka musiała pogodzić się z remisu 1:1.

Decydujący set nie rozpoczął się po myśli Igi Świątek. Raszynianka w prostej sytuacji uderzyła w siatkę, przegrywając własnego gema. Rywalka czuła się coraz pewniej i skutecznie kończyła kolejne ataki, wygrywając pięć kolejnych gemów. Po nich do głosu doszła Polka (1:5). Jej gra nie była wystarczająca do rozpoczęcia pogoni za Łotyszką. Dlatego też po chwili to Jelena Ostapenko uniosła ręce w geście triumfu.

Mecz między tymi zawodniczkami spiął klamrą okres dominacji Igi Świątek. „Biało-Czerwona” po porażce z Łotyszką w Dubaju w 2021 roku rozpoczęła okres swojej dominacji, zwyciężając 37 spotkań z rzędu i obejmując prowadzenie w zestawieniu najlepszych tenisistek. Po poniedziałkowej przegranej Polka z kolei straci miejsce liderki na rzecz Białorusinki Aryny Sabalenki. Podopieczna Piotra Sierzputowskiego na szczycie znajdowała się przez 75 tygodni, co daje jej 10. miejsce w klasyfikacji wczechczasów.