PAP/Grzegorz Momot

Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski wciąż zyskuje

Michał Kwiatkowski coraz bliżej zwycięstwa w 75. Tour de Pologne. Polak zajął 3. miejsce na 6. etapie wyścigu i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Jego przewaga nad Dylanem Teunsem wzrosła do 16 sekund.


To był etap dla prawdziwych górali. 129 kilometrów i 12 premii górskich – takie „atrakcje” dla kolarzy przygotowali organizatorzy. Zawodnicy mieli finiszować przy kompleksie Bukovina Resort.

Do ucieczki zabrali się dziś: Jhonatan Restrepo (Katusha-Alpecin), Nans Peters (AG2R), Valerio Agnoli (Bahrain-Merida), Rui Costa (UAE Team Emirates), Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Louis Vervaeke (Team Sunweb), Carlos Verona (Mitchelton-Scott), Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe) oraz Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice).

Najszybciej odpadł Lars Boom. Łupem harcowników padały kolejne premie górskie. Tempo peletonu wzrosło przed ostatnią wspinaczką w Rzepiskach. Do podjazdu zdołał dotrzeć jeszcze Łukasz Owsian, przez co objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Magentową koszulkę odebrał partnerowi z teamu Janowi Tratnikowi (CCC Sprandi Polkowice).

W peletonie aktywni byli zwłaszcza kolarze BMC, którzy jechali na swojego lidera Dylana Teunsa. Mocne tempo pozwoliło kasować kolejne ucieczki. Najpierw sił próbowali Dries Devenyns (Quick-Step Floors) i Sam Oomen (Team Sunweb). Później swojej szansy szukał jeszcze George Bennett (LottoNL-Jumbo).

Michał Kwiatkowski cierpliwie czekał i był w czołowej grupie, która na ostatnim kilometrze walczyła o wygraną. Na zjeździe zaatakował Georg Preidler (FDJ) i to on jako pierwszy wpadł na metę. Tuż za nim finiszował Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe). Walkę o bonifikatę wygrał Michał Kwiatkowski, który minimalnie wyprzedził Simona Yatesa (Mitchelton-Scott) i swojego najgroźniejszego konkurenta Dylana Teunsa.

Polak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej wyścigu. Jego przewaga nad Teunsem wzrosła do 16 sekund. Jutro ostatni etap. Kolarze będą finiszować w Bukowinie Tatrzańskiej.

* * *

Wyniki 6. etapu:

1.   Georg Preidler (Austria / FDJ) – 3h 16’ 01”
2.   Emanuel Buchmann (Niemcy – Bora-Hansgrohe) +00’ 00”
3.   Michał Kwiatkowski (Polska / Sky) +00’ 00”
4.   Simon Yates (Wielka Brytania / Mitchelton-Scott)   +00’ 00”
5.   Dylan Teuns (Belgia / BMC)   +00’ 00”
6.   Sergei Chernetski (Rosja / Astana)   +00’ 00”

18. Piotr Cieślik (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +00’ 24”
46. Michał Podlaski (Polska / Reprezentacja Polski)   +04’ 01”

* * *

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

1.   Michał Kwiatkowski (Polska / Sky) – 20h 46’ 23”
2.   Dylan Teuns (Belgia / BMC) +00’ 16”
3.   George Bennett (Nowa Zelandia / LottoNL-Jumbo) +00’ 24”
4.   Emanuel Buchmann (Niemcy / Bora-Hansgrohe)   +00’ 25”
5.   Sergei Chernetski (Rosja / Astana)   +00’ 28”
6.   Thibaut Pinot (Francja / FDJ)   +00’ 28”

18. Piotr Cieślik (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +01’ 03”
44. Łukasz Owsian (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +06’ 54”
47 Michał Podlaski (Polska / Reprezentacja Polski)   +07’ 15”

Sport.RIRM

drukuj