Superpuchar Europy. Bayern Monachium z kolejnym trofeum! Joker Javi Martinez

Bayern Monachium pokonał po dogrywce Sevillę FC 2:1 i wywalczył Superpuchar Europy. O triumfie zespołu Hansiego Flicka przesądził gol autorstwa Javiego Martineza. Całe spotkanie rozegrał Robert Lewandowski, który asystował przy pierwszym trafieniu „Bawarczyków”.

Początek meczu należał do podopiecznych Julena Lopeteguiego. W 11. minucie bowiem Andaluzyjczycy wyszli na prowadzenie, kiedy to Lucas Ocampos pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Davida Alaby na Ivanie Rakiticiu.

Bayern odpowiedział w 34. minucie. Wówczas Thomas Mueller zacentrował w pole karne do Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski świetnym podaniem – tyłem do bramki – obsłużył Leona Goretzkę, a ten dopełnił jedynie formalności i strzałem z kilku metrów nie dał szans Yassine’owi Bounou.

Wydawało się, że ekipa ze stolicy Bawarii pójdzie za ciosem. Bliska celu była zwłaszcza w 51. minucie, gdy futbolówkę do siatki skierował Robert Lewandowski po wymianie podań z Thomasem Muellerem. Jak się jednak okazało, nasz rodak w momencie dośrodkowania piłki przez Benjamina Pavarda znajdował się na minimalnym spalonym i sędzia ostatecznie anulował gola.

Choć nieco lepsze wrażenie sprawiali zawodnicy Hansiego Flicka, w jednej z ostatnich akcji regulaminowego czasu gry to przedstawiciel La Liga mógł, a nawet powinien zdobyć drugą bramkę. Świetnej okazji nie wykorzystał jednak Youssef En-Nesyri, który przegrał pojedynek sam na sam z Manuelem Neuerem.

Wszystko rozstrzygnęła dogrywka. W niej w roli głównej wystąpił Javi Martinez. Hiszpan być może zaliczył właśnie swój ostatni występ w zespole mistrza Niemiec, a jeżeli tak, zrobił to w najlepszym możliwym stylu. W 99. minucie pojawił się na boisku w miejsce Lucasa Hernandeza, zaś chwilę później przesądził o losach rywalizacji. Po dograniu z rzutu rożnego uderzył David Alaba. Golkiper Sevilli „wypluł” futbolówkę przed siebie, na co czekał tylko były piłkarz Athletic Bilbao, który strzałem głową ustalił wynik spotkania.

Bayern ostatecznie zwyciężył 2:1, dzięki czemu po raz drugi w historii wywalczył Superpuchar Europy. Licząc natomiast jedynie ostatnie miesiące, mógł cieszyć się z czwartego już triumfu w klubowych rozgrywkach. Wcześniej „Bawarczycy” zdobyli bowiem mistrzostwo i Puchar Niemiec oraz Ligę Mistrzów.