Soczi 2014. Snowboard kobiet: debiutantka mistrzynią olimpijską

Amerykanka Kaitlyn Farrington wywalczyła złoty medal Zimowych Igrzysk w Soczi w snowboardowej konkurencji halfpipe. Reprezentantka Polski Joanna Zając zakończyła udział w konkursie po fazie kwalifikacyjnej.

Do rywalizacji przystąpiło 27 zawodniczek, podzielonych w kwalifikacjach na dwie grupy. Polska snowboardzistka uzyskała wynik 47,75 punktu, który pozwolił na zajęcie 12 miejsca w swojej grupie, co oznaczało brak awansu nawet do półfinału. Zając została sklasyfikowana ostatecznie na 22 pozycji.

Bezpośrednią promocję do finału uzyskały po trzy najlepsze zawodniczki z obu grup. Były to: Kelly Clark, Querait Castellet, Sophie Rodriguez, Torah Bright, Hannah Teter oraz Xuetong Cai.

Snowboardzistki, które zajęły w swoich grupach miejsca 4-9 dostały się do półfinału. Spośród dwunastu półfinalistek sześć najlepszych dołączyło do zawodniczek, które miały już pewny awans do finału. Rywalizację w tej fazie wygrała 24-letnia Farrington, debiutująca na Zimowych Igrzysakch Olimpijskich.

W finale Amerykanka uzyskała notę 91,75 pkt. Drugie miejsce zajęła Australijka Torah Bright z rezultatem 91,50 punktu. Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończyła inna zawodniczka z USA, Kelly Clark, z dorobkiem 90,75 punktu.