Soczi 2014. Kanada rozbiła Szwecję w finale hokeja!

Hokeiści Kanady obronili tytuł mistrzów olimpijskich wywalczony przed czterema laty w Vancouver. W finałowym spotkaniu „Klonowe liście” pokonały Szwedów 3:0. Bramki zdobyli Jonathan Toews, Sidney Crosby i Chris Kunitz.

Na pierwszego gola czekaliśmy do 13. minuty pierwszej tercji gry. Krążek przed bramkę Lundqvista wrzucił z prawej strony Jeff Carter, a niepilnowany Toews zmieścił go między nogami bramkarza New York Rangers. Przed pierwszą przerwą na ławce kar wylądowało dwóch zawodników. Najpierw za trzymanie przeciwnika na 2. minuty sędzia wykluczył Jonathana Ericssona. 13. sekund przed końcem tercji wysokim kijem zagrał Chris Kunitz.

W 16. minucie drugiej odsłony fatalny błąd popełnili Szwedzi. Zawodnicy „Trzech koron” stracili krążek wprowadzając go do strefy obronnej Kanadyjczyków. Oko w oko z Lundqvistem stanął Sidney Crosby. Napastnik Pittsburgh Penguins zwodem zmylił szwedzkiego bramkarza i pokonał go strzałem w lewy róg bramki.

„Klonowe liście” zwycięstwo przypieczętowały w ostatniej tercji spotkania. Krążek na niebieskiej stracił Daniel Sedin, a problemu z umieszczeniem go w górnym rogu bramki nie miał Chris Kunitz.

Kanadyjczycy obronili tytuł mistrzów olimpijskich wywalczony przed czterema laty w Vancouver. Bramkę na wagę złota w dogrywce zdobył wówczas Sidney Crosby. Szwedzi po raz ostatni triumfowali na igrzyskach w Turynie, gdy w finale pokonali Finów.

Kanada – Szwecja 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)