Soczi 2014. Złoci Kanadyjczycy pokonali brązowych Finów!

W meczu na szczycie grupy B hokeiści Kanady pokonali po dogrywce Finów 2:1. Bohaterem spotkania został strzelec dwóch bramek, Drew Doughty. Finowie odpowiedzieli trafieniem Tuomo Ruutu. Spotkanie było starciem mistrzów olimpijskich i brązowych medalistów igrzysk sprzed czterech lat.

Przed pierwszą szansą Kanadyjczycy stanęli w 12. minucie meczu, kiedy na ławkę kar za przeszkadzanie powędrował Jarkko Immonen. Okazji nie zmarnowali, a bramkę przy asyście Webera i Crosby’ego strzelił obrońca Los Angeles Kings, Drew Doughty. Przed końcem pierwszej odsłony meczu sędzia zdążył wykluczyć z gry na dwie minuty Ricka Nasha. Mecz nie oscylował w brutalne zagrania. W następnych dwóch tercjach arbiter ani razu nie podnosił ręki by odesłać, któregoś z hokeistów na ławkę kar.

W drugiej odsłonie Finowie zdołali oddać tylko cztery strzały na bramkę. Mimo to udało im się pokonać bramkarza Montreal Canadiens, Carey’a Price’a. Wyrównującego gola zdobył Tuomo Ruutu. Trzecia tercja przebiegała pod dyktando aktualnych mistrzów olimpijskich. Kanadyjczycy oddali 8 strzałów, jednak krążek ani razu nie wylądował w siatce. Finowie w ofensywie wyglądali marnie. W całym spotkaniu zaledwie 15 – krotnie uderzali na bramkę Price’a. Przewagi na lodowisku golem nie potrafili potwierdzić jednak obrońcy tytułu.

Losy meczu rozstrzygnęły się w dogrywce. Kanadzie do strzelenia bramki wystarczyły 2 minuty i 32 sekundy. Po asyście Jeffa Cartera kolejnym trafieniem popisał się Drew Doughty.

W pozostałych dzisiejszych spotkaniach Austriacy pokonali Norwegów 3:1, a Amerykanie nie dali szans Słoweńcom wygrywając 5:1. Duże trudności Rosjanom sprawili Słowacy. Losy spotkania rozstrzygnęły się dopiero w rzutach karnych, gdy do bramki Laco trafili Radułow i Kowalczuk.

Finlandia – Kanada 1:2 (po dogrywce)