Soczi 2014. Hokej na lodzie – Szwedzi pierwszym finalistą

Hokeiści reprezentacji Szwecji pokonali w półfinale turnieju olimpijskiego w Soczi Finlandię 2:1. W drugim meczu o awans do finału Amerykanie zagrają o godz. 18 z Kanadyjczykami.

Mecze pomiędzy Finami i Szwedami są nazywane w Skandynawii „świętą wojną”, a w Europie „skandynawskim klasykiem”.

Hokeiści Suomi byli bohaterami ćwierćfinałów, gdy pokonali reprezentację gospodarzy 3:1. W półfinale nie dali jednak rady odwiecznym rywalom, na dodatek musieli sobie radzić bez znakomitego bramkarza Tuukki Raska (problemy zdrowotne).

W pierwszej tercji Finowie nie wykorzystali kilka razy gry w przewadze. W pewnym momencie (przez około półtorej minuty) było ich nawet pięciu na trzech, jednak dogodną okazję zmarnował m.in. słynny Teemu Selanne.

Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej tercji. Najpierw gola zdobyli Finowie (doświadczony Olli Jokinen), ale Szwedzi odpowiedzieli dwoma trafieniami – Loui Erikssona i Erika Karlssona.

Oba zespoły spotkały się m.in. w finale igrzysk w Turynie w 2006 roku. Wówczas również lepsi okazali się Szwedzi, wygrywając 3:2.

Drugi półfinał w Soczi – USA z Kanadą – jest określany jako rewanż za finał poprzednich igrzysk. W Vancouver gospodarze wygrali 3:2.

Szwecja – Finlandia 2:1 (0:0, 2:1, 0:0).

Bramki: dla Szwecji – Loui Eriksson (32), Erik Karlsson (37); dla Finlandii – Olli Jokinen (27).

Kary: Szwecja 10; Finlandia – 4 minuty.