PŚ w Predazzo. Wygrana Geigera, kolejne podium Kubackiego!

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się polscy skoczkowie podczas sobotniego konkursu Pucharu Świata we włoskim Predazzo (HS 104). Aż trzech biało-czerwonych zakończyło zmagania w czołowej „dziesiątce”, a najlepszy z nich – Dawid Kubacki – uplasował się na najniższym stopniu podium. Wygrał Niemiec Karl Geiger, który jednocześnie został nowym liderem całego cyklu.

Sobotnie zmagania na normalnym obiekcie w Predazzo należały do Karla Geigera. Reprezentant Niemiec zdecydowanie przewodził stawce już na półmetku rywalizacji, a w finałowej rundzie dopełnił tylko formalności. Skoki na odległość 104.5 m oraz 103.5 m pozwoliły mu na trzecią pucharową wygraną w karierze. Drugiego Austriaka Stefana Krafta (102 m i 103 m) wyprzedził o blisko osiem punktów.

Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. Nowotarżanin potwierdził wysoką formę i po raz piąty z rzędu stanął na podium w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata. 29-latek nie miał szczęścia do warunków w pierwszej serii, po której plasował się dopiero na ósmej lokacie (98.5 m). W drugiej rundzie przepuścił jednak atak – uzyskał 104 m, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku wyprzedził pięciu zawodników.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski popisał się dwiema solidnymi próbami (101 m i 100.5 m), w efekcie czego zakończył konkurs na czwartej pozycji, a z Dawidem Kubackim przegrał zaledwie o 0.1 punktu. Piąty był Constatnin Schmid. Podopieczny Stefana Horngachera w pierwszej rundzie popisał się najdłuższym skokiem dnia. Po tym, jak Niemiec wylądował aż na 107 m, jury od razu zadecydowało o obniżeniu rozbiegu o dwie belki.

Ze swojego występu może być zadowolony także Piotr Żyła (102.5 m i 103.5 m). Polaka sklasyfikowano bowiem na wysokim, siódmym miejscu. Tym samym po raz pierwszy od równo trzystu dni w czołowej „dziesiątce” zawodów Pucharu Świata znalazło się aż trzech biało-czerwonych. Poza tym, punkty zdobył jeszcze Maciej Kot (96.5 m i 98.5 m), który zajął dwudziestą siódmą lokatę. Do finału nie awansowali natomiast trzydziesty drugi Stefan Hula (95 m) oraz czterdziesty piąty Jakub Wolny (92.5 m).

Nowym liderem całego cyklu – dzięki zwycięstwu – został Karl Geiger. Niemiec wyprzedza w klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashiego o siedemdziesiąt oczek. Japończyk (94.5 m i 99 m) był w sobotę zaledwie dwudziesty szósty. Trzeci jest Stefan Kraft. Awans zaliczyli Polacy. Dawid Kubacki plasuje się na czwartej pozycji, Kamil Stoch przesunął się na szóste miejsce, zaś Piotr Żyła – na szesnastą lokatę.

W niedzielę odbędą się drugie zmagania indywidualne w Predazzo (HS 104). O godzinie 16:30 powinna rozpocząć się pierwsza seria konkursowa. Wcześniej z kolei – bo o 15:00 – zostaną rozegrane kwalifikacje z udziałem sześciu biało-czerwonych.