PŚ w Predazzo. Powtórka z soboty – triumf Geigera, 3. miejsce Kubackiego

Kolejny bardzo dobry występ polskich skoczków w Pucharze Świata. Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w zmaganiach we włoskim Predazzo (HS 104), a tuż za podium znaleźli się Kamil Stoch oraz Piotr Żyła. Zwyciężył po raz drugi z rzędu Niemiec Karl Geiger.

To był bardzo udany weekend w wykonaniu podopiecznych Michala Dolezala. Po trzecim miejscu Dawida Kubackiego w sobotnim konkursie, w niedzielę nowotarżanin powtórzył wynik. Próby na odległość 102.5 m oraz 101 m dały blisko 30-letniemu zawodnikowi po raz szósty z rzędu, a piętnasty w karierze stanąć na pucharowym podium.

Triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni o zaledwie 0.9 punktu wyprzedził kolejnych w stawce Kamila Stocha (102 m i 100 m) oraz Piotra Żyłę (101 m i 104 m), którzy ex aequo zajęli czwartą pozycję. Pierwszy z nich ponownie nie utrzymał trzeciej lokaty, na jakiej znajdował się na półmetku rywalizacji, drugi natomiast przepuścił atak z siódmego miejsca, dzięki najdłuższej próbie w finałowej rundzie zmagań.

Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył również dwudziesty ósmy Stefan Hula (96 m i 96.5 m). Ta sztuka nie udała się z kolei trzydziestemu trzeciemu Jakubowi Wolnemu (97 m) oraz trzydziestemu szóstemu Maciejowi Kotowi (95 m).

Wygrał – podobnie jak w sobotę – Karl Geiger. Niemiec jest w wybornej formie. W pierwszej serii wylądował aż na 107 m i tylko niezbyt wysokie noty sędziowskie za lądowanie sprawiły, że przegrywał ze Stefanem Kraftem (103.5 m). W finałowym skoku podopieczny Stefana Horngachera nie pozostawił już złudzeń – 103.5 m wobec 101 m Austriaka pozwoliły reprezentantowi naszych zachodnich sąsiadów po raz czwarty w karierze zwyciężyć w zawodach Pucharu Świata.

Dzięki temu Karl Geiger umocnił się na pozycji lidera w całym cyklu. Nad drugim Stefanem Kraftem powiększył przewagę do 120 oczek. Na trzecią lokatę spadł Japończyk Ryoyu Kobayashi, który niedzielny konkurs ponownie zakończył na dwudziestym szóstym miejscu (95.5 m i 96.5 m). Czwarty jest Dawid Kubacki, szósty Kamil Stoch, a trzynasty – Piotr Żyła.

Teraz zawodnicy przeniosą się do Niemiec. W dniach 18-19 stycznia – w Titisee-Neustadt – zostaną rozegrane dwa zmagania indywidualne. Zawody na Hochfirstschanze (HS 142) odbędą się w ramach cyklu Titisee-Neustadt Five, którego triumfator wzbogaci się o nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro.