PŚ w Niżnym Tagile. Sześciu Polaków z awansem, Stoch poza konkursem

Sześciu podopiecznych trenera Łukasza Kruczka wystąpi w sobotnim indywidualnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na obiekcie w Niżnym Tagile najlepiej z białoczerwonych spisał się Dawid Kubacki, który zajął 2. pozycję w kwalifikacjach. Eliminacji nie przebrnął lider polskiej kadry Kamil Stoch.

Dla polskich skoczków Puchar Świata w Rosji nie przywołuje dobrych wspomnień. W zeszłym roku Kamil Stoch leczył kontuzję, a w pierwszych zawodach punktowało trzech naszych reprezentantów. Dzień później w czołowej „trzydziestce” nie znalazł się żaden z biało-czerwonych.

Spośród zawodników, którzy musieli się kwalifikować do sobotniego konkursu najlepszy skok oddał Anders Fannemel. Norweg wylądował na 134 metrze, uzyskując łączną notę 122.8 pkt. Tuż za podopiecznym Alexandra Stoeckla uplasował się Dawid Kubacki – zakopiańczyk osiągnął 127.5 m (121.1 pkt). Czołową trójkę zamknął z kolei Słoweniec Anze Lanisek, szybując na odległość 128 m.

Ski Jumping World Cup in KlingenthalSLOVENIA SKI JUMPING WORLD CUP

Awans wywalczyli również: 9. Jan Ziobro – 126 m (114.7 pkt.), 15. Stefan Hula – 117 m (105.3 pkt.), 20. Maciej Kot – 115 m (100.7 pkt.), 32. Piotr Żyła – 111 m (91.3 pkt.) oraz 34. Klemens Murańka – 114 m (87.6 pkt.). W sobotnim konkursie zabraknie miejsca dla dwukrotnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha, który po próbie na 102.5 m uplasował się na odległym, 42. miejscu.

Spośród czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najlepszy skok oddał Stefan Kraft – Austriak poszybował na 136 m. Dobrą formę potwierdzili także Niemiec Richard Freitag (128 m) oraz Czech Roman Koudelka (127 m).

Początek jutrzejszego konkursu indywidualnego zaplanowano na godzinę 16:00 czasu polskiego.