LGP w Hinzenbach. Zwycięstwo Schlierenzauera, 6. miejsce Stocha

Gregor Schlierenzauer wygrał zawody Letniej Grand Prix w skokach narciarskich, rozgrywanych w austriackim Hinzenbach. Reprezentant gospodarzy wyprzedził Słoweńca Petera Prevca oraz Norwega Kennetha Gangnesa. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, zajął 6. miejsce.

Kamil StochZawody w Hinzenbach kończyły tegoroczny sezon Letniej Grand Prix. W pierwszej serii konkursowej na belce pojawiło się sześciu Polaków. Najlepiej zaprezentował się Klemens Murańka, który po pierwszej próbie na odległość 92.5 metra zajmował 5. pozycję. 7. lokata przypadła Piotrowi Żyle (92 metry), zaś oczko niżej sklasyfikowano Dawida Kubackiego (90 metrów). Do serii finałowej awansowali wszyscy rywalizujący biało-czerwoni. Pierwsza seria konkursowa miała dwóch bohaterów. Pierwszym z nich został Gregor Schlierenzauer, który po skoku na 96 metrów został nowym rekordzistą obiektu. Austriak objął prowadzenie na półmetku klasyfikacji, ale miał tylko nieco ponad 2 punkty przewagi nad wiceliderem – Severinen Freundem. Drugim „bohaterem” okazał się wiatr, który utrudniał rozgrywanie zawodów w sprawiedliwych dla wszystkich warunkach.

W drugiej części zawodów silne podmuchy sprawiły, że w klasyfikacji doszło do sporych przetasowań. Beneficjentem loteryjnych warunków został Jan Ziobro, który w finale uzyskał 90.5 metra i awansował aż z 28. na 10. miejsce! Na 6. pozycję z 12. po pierwszej serii przesunął się Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi w drugiej próbie skoczył 86.5 metra. Z dziesiątki wypadli inni Polacy. Piotr Żyła spadł na 14. miejsce, zaś Klemens Murańka – aż na 26. lokatę. Dobry skok w serii finałowej sprawił, że 2. miejsce w zawodach zajął Peter Prevc, który na półmetku znajdował się poza pierwszą „dziesiątką”. Prowadzenie bez większych problemów utrzymał Gregor Schlierenzuer, który tym razem uzyskał 89.5 metra.

Kento SakuyamaPeter Prevc Gregor Schlierenzauer, Kenneth Gangnes

Klasyfikację generalną LGP w skokach narciarskich wygrał Kento Sakuyama. Japończyk zgromadził 561 punktów. 2. miejsce zajął Norweg Kenneth Gangnes (402 oczka), zaś 3. pozycja przypadła Słoweńcowi Robertowi Krajncowi (349 punktów). Najlepszy z Polaków – Dawid Kubacki – z dorobkiem 281 oczek sklasyfikowany został na 5 lokacie.