fot. PAP/Grzegorz Momot

PŚ w Kuusamo. Wiatr pokrzyżował plany skoczków, konkursy odwołane!

Silny wiatr i wysoka temperatura zdecydowały o odwołaniu obu konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni Rukatunturi w Kuusamo. W przeciągu trzech dni rozegrano tylko jedną serię treningową. Sobotnia rywalizacja została przerwana po oddaniu 43 skoków.


W Kuusamo miały się dziś odbyć aż dwa konkursy Pucharu Świata. Odwołanie przez jury czwartkowych kwalifikacji oraz piątkowych zmagań nie napawało optymizmem. Sobotnie prognozy pogody dawały nadzieję na rozegranie choćby jednoseryjnego konkursu. Mimo starań organizatorów, jury było zmuszone odwołać zaplanowane na godz. 14:30 pierwsze zawody. Udało się, choć wcale nie bezproblemowo, rozegrać jeden trening.

Walter HoferKolejną próbę rozpoczęcia konkursu głównego podjęto o godz. 16:00 czasu polskiego. W przeciągu półtorej godziny skoki zdołało oddać zaledwie 43 zawodników. Silne podmuchy wiatru sprawiały, że rywalizacja była kilkukrotnie przerywana. Skoczkowie, nie otrzymując pozwolenia na oddanie swojej próby, zmuszeni byli schodzić z belki i czekać na zapalenie się żółtego światła.

W momencie przerwania zmagań na prowadzeniu znajdował się Andreas Wank, który osiągnął 129,5 m. Zdecydowanie bliżej lądowali drugi Junshiro Kobayashi (122 m) i Jarkko Maeaettae (121,5 m). Tuż za czołówką znajdował się podopieczny Łukasza Kruczka – Klemens Murańka. Polak, mimo dwukrotnego wycofywania z belki startowej oraz silnego wiatru, oddał skok na odległość 121,5 metra.

Piotr ¯y³a Dawid Kubacki

Szanse na awans do drugiej serii konkursowej z kadry biało–czerwonych mieli również: sklasyfikowany na 7. miejscu Dawid Kubacki (112,5 m), 9. Stefan Hula (109,5 m) oraz 10. Piotr Żyła (114 m). Bliżej od kolegów z reprezentacji lądowali Maciej Kot (101,5 m) i Jan Ziobro (103 m) – zajmowali oni odpowiednio 21. i 22. pozycję.

Andreas KoflerPo skoku 43. na liście startowej Andreasa Koflera podjęto decyzję o piętnastominutowej przerwie. Pauzę w zawodach przedłużono o następny kwadrans, zaś o godz. 18:00 jury ostatecznie zrezygnowało z rozegrania sobotniego konkursu w Kuusamo.

Kolejne zmagania o Puchar Świata zaplanowano na 5 grudnia. Najlepszych zawodników gościć będzie norweskie Lillehammer.

***

Aktualna klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Daniel Andre Tande (Norwegia) – 100 pkt.
2.   Peter Prevc (Słowenia) – 80 pkt.
3.   Severin Freund (Niemcy) – 60 pkt.
4.   Richard Freitag (Niemcy) – 50 pkt.
5.   Noriaki Kasai (Japonia) – 45 pkt.
6.   Stefan Kraft (Austria) – 40 pkt.
6.   Andreas Wellinger (Niemcy) – 40 pkt.
8.   Domen Prevc (Słowenia) – 32 pkt.
9.   Johann Andre Forfang (Norwegia) – 29 pkt.
10. Jurij Tepes (Słowenia) 26 pkt.

13. Kamil Stoch (Polska) – 20 pkt.

Sport.RIRM

drukuj