PŚ w biegach. Johaug wygrywa z rekordową przewagą, Oslo szczęśliwe dla Kowalczyk

Blisko 4-minutową przewagę wypracowała Therese Johaug nad resztą stawki w biegu na 30 km stylem klasycznym zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk uplasowała się na 10. pozycji.

johaug-biegi-oslo (1)Marsz po zwycięstwo Norweżka rozpoczęła zaraz po starcie. Prowadziła już po pokonaniu pierwszego kilometra i regularnie powiększała dystans nad resztą stawki. Na metę wpadła 3 minuty 46 sekund przed swoją rodaczką Ingvild Flugstad Oestberg. To największa przewaga, z jaką kiedykolwiek – w ponad trzydziestoletniej historii cyklu – triumfowano w zawodach Pucharu Świata. Na najniższym stopniu podium stanęła dziś Finka Anne Kylloenen. Czwartą lokatę zajęła inna z Norweżek – Heidi Weng.

Solidny występ odnotowała w Oslo Justyna Kowalczyk. Polka od początku trzymała się w grupie walczącej o drugą pozycję w zawodach. Gdy rywalki powoli się wykruszały, nasza mistrzyni olimpijska wciąż trzymała się twardo na nogach. Choć doskonale radziła sobie na podbiegach, sporo traciła na zjazdach. Ostatecznie finiszowała jako dziesiąta ze stratą przeszło 5 minut do Therese Johaug.

W klasyfikacji generalnej zwycięska dziś Norweżka powiększyła przewagę nad najgroźniejszymi konkurentkami. Druga w Pucharze Świata – Ingvild Flugstad Oestberg – traci do Johaug 172 punkty. O trzy miejsca awansowała Justyna Kowalczyk, która z dorobkiem 261 oczek plasuje się na 20. lokacie.