fot. PAP/EPA

PŚ Lahti. Austria znowu najlepsza! Polacy na siódmym miejscu

W zakończonym  konkursie drużynowym na skoczni w Lahti  po raz pierwszy w tym sezonie zwycięstwo odniosła reprezentacja Austrii. Polacy tym razem nie zachwycili.

Cały konkurs drużynowy był dzisiaj bardzo loteryjny. Warunki na skoczni dyktował silnie wiejący wiatr. Organizatorom na szczęcie udało się doprowadzić rywalizację do końca. Po pierwszej serii najlepsi byli Austriacy z łączną notą 498,4 pkt. Za nimi znaleźli się Norwegowie ze stratą 7,8 pkt. Trzecie miejsce na półmetku sobotniej rywalizacji zajmowali Słoweńcy, głównie dzięki świetnej odległości Petera Prevca – 127m.

Polacy, podobnie jak we wczorajszym konkursie indywidualnym, nie zachwycili. Oprócz Kamila Stocha, który uzyskał 127 m, nikt z naszych reprezentantów nie przekroczył granicy 120 m. Najbliższy tego osiągniecia był Dawid Kubacki – 119m, Jan Ziobro – 118,5m i Maciej Kot – 111 m. Ostatecznie po pierwszej serii biało-czerwoni zajmowali siódme miejsce.

W drugiej całkowicie zepsuli swoje skoki Dawid Kubacki i Jan Ziobro. Pierwszy z nich skoczył 113,5m i otrzymał aż 11,4pkt ujemnych za wiatr, Ziobro uzyskał tylko 110m. Maciej Kot wykorzystał sprzyjające warunki i poszybował na 130,5m, a lider naszej kadry, Kamil Stoch tym razem skoczył krócej – 123m. Ostatecznie Polacy w dzisiejszym konkursie zajęli siódmą pozycję, wyprzedzając tylko Japończyków, którzy skakali bez swojego lidera, Noriakiego Kasai, Rosjan oraz Kazachstan.

Austriacy w składzie Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck, Stefan Kraft i Thomas Diethart nie oddali prowadzenia po pierwszej serii i odnieśli cenne zwycięstwo. Nieoczekiwanie drugie miejsce zajęli Niemcy, którzy na półmetku zawodów zajmowali dopiero piątą lokatę. Ich lider Severin Freund po raz kolejny pokazał, że znajduję się w życiowej formie. Na najniższym stopniu podium stanęli Norwegowie, dzięki słabej próbie Petera Prevca, który skoczył tylko 118,5m.

Drugi konkurs indywidualny na skoczni w Lahti odbędzie się jutro o 14.

Wyniki konkursu drużynowego

 1. Austria
 2. Niemcy
 3. Norwegia
 4. Słowenia
 5. Finlandia
 6. Czechy
 7. Polska
 8. Japonia
 9. Rosja
 10. Kazachstan

Klasyfikacja narodów:

 1. Austria       4040 pkt
 2. Niemcy       3844
 3. Słowenia    3671
 4. Polska        2895
 5. Norwegia   2229

Sport/RIRM

drukuj