fot. PAP/EPA

PŚ w biegach. Kowalczyk bezkonkurencyjna w skiathlonie!

Justyna Kowalczyk zdominowała bieg łączony w koreańskim Pjongczang. Drugą w stawce Elisabeth Stephen dwukrotna mistrzyni olimpijska wyprzedziła o blisko minutę. Dla Polki była to już 50. wygrana w zawodach Pucharu Świata.


Próba przedolimpijska w wykonaniu zawodniczki z Kasiny Wielkiej wypadła nadspodziewanie dobrze. Choć obsada była słabsza niż w zwykłych zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zwycięstwo Kowalczyk – mimo wszystko – należy uznać za niespodziankę. Polka od samego początku narzuciła ostre tempo, momentalnie uciekając rywalkom.

Na półmetku zmagań (styl klasyczny) miała już niespełna minutę przewagi, jednak losy biegu wciąż nie mogły być rozstrzygnięte. W stylu dowolnym 34-latka mogła ponieść straty – tego elementu nie ćwiczy bowiem od dłuższego czasu. Na szczęście, dzisiaj nic takiego nie miało miejsca. Nasza rodaczka pewnie dobiegła na „łyżwie” do mety, wyprzedzając drugą Amerykankę Elisabeth Stephen o pięćdziesiąt sześć sekund. Podium uzupełniła Japonka Masako Ishida.

Dla Kowalczyk był to pięćdziesiąty triumf w karierze i pierwszy od ponad trzech lat w Pucharze Świata. Dzięki wygranej awansowała w całym cyklu na dwudzieste miejsce. Stawce przewodzi nieobecna w Pjongczang – Norweżka Heidi Weng.

***

Wyniki biegu łączonego:

1.   Justyna Kowalczyk (Polska) 43:54.7
2.   Elisabeth Stephen (USA) +56.0
3.   Masako Ishida (Japonia) +1:14.8
4.   Caitilin Paterson (USA) +1:21.4
5.   Maria Nordstroem (Szwecja) +1:22.3
6.   Anna Miedwiediewa (Rosja) +1:29.3

***

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Heidi Weng (Norwegia) – 1531 pkt.
2.   Krista Parmakoski (Finlandia) – 1215
3.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) – 1199
4.   Stina Nilsson (Szwecja) – 1009
5.   Jessica Diggins (USA) – 782
6.   Marit Bjoergen (Norwegia) – 679

20. Justyna Kowalczyk (Polska) – 291

Sport.RIRM

drukuj