Polacy za granicą. „Lewy” z kolejnym rekordem; niewidoczny Zieliński

Jak co jakiś czas, Robert Lewandowski bije kolejny rekord. Tym razem napastnik Bayernu Monachium został najskuteczniejszym ligowym strzelcem wśród obcokrajowców, którzy reprezentowali barwy zespołu z Bawarii. Z bardzo dobrej strony pokazało się również polskie trio z Sampdorii. Formy musi natomiast poszukać Piotr Zieliński. Zapraszamy na podsumowanie występów kadrowiczów Adama Nawałki za granicą.

Skuteczny, niemal jak zawsze, był dzisiaj Robert Lewandowski. Snajper Bayernu ustrzelił dublet, dzięki czemu został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bayernu Monachium pod względem liczby ligowych bramek (94). Oba trafienia „Lewy” zanotował po uderzeniach głową. Gole Polaka dwukrotnie dawały Bawarczykom prowadzenie (na 2:1 i 3:2). Ostatecznie podopieczni Juppa Heynckesa pokonali Werder Brema 4:2. Nasz rodak (17 bramek) powiększył przewagę nad drugim najskuteczniejszym strzelcem Bundesligi – Pierre-Emerickiem Aubameyangiem (13) – do czterech goli. Gabończyk najprawdopodobniej opuści jednak Borussię Dortmund już zimą.

Bez zmian również u Kamila Glika. Stoper Monaco gra od deski do deski i dzisiaj nie było inaczej. Zespół z Księstwa pokonał Metz 3:1, do czego walnie przyczynił się również – pewniejszy z pary środkowych obrońców – polski defensor. Pojedynki powietrzne i destrukcja akcji przeprowadzanych podaniami po ziemi nie sprawiały stoperowi niemal żadnych problemów. Jak zawsze solidny w defensywie został doceniony jedną z najwyższych not w drużynie (7.2 wg whoscored.com).

Po raz pierwszy w pierwszej „jedenastce” Sampdorii na ligowy mecz wyszli trzej biało-czerwoni – Bartosz Bereszyński, Karol Linetty i Dawid Kownacki. Dwaj pierwsi zdecydowanie spisali się bardzo dobrze. Byli pewni zarówno w obronie, jak i w poczynaniach ofensywnych. Linetty zaliczył asystę drugiego stopnia przy golu na 2:0 (ostatecznie Blucerchiati pokonali Fiorentinę 3:1). „Bereś” nieustannie robił wiele szumu w przodzie. W defensywie prezentował się nienagannie z wyjątkiem akcji bramkowej dla Fiołków, kiedy to do spółki z Dennisem Paetem nie zdołał dobrze pokryć rywali. Kownacki miał natomiast znakomitą sytuację do zdobycia gola. Piłka trafiła pod jego nogi w polu bramkowym, gdzie nie był atakowany przez jakiegokolwiek obrońcę. Uderzenie z bliskiej odległości w środek bramki zdołał zatrzymać jednak golkiper gości.

W podstawowych „jedenastkach” swoich ekip pojawili się także Piotr Zieliński (SSC Napoli), Thiago Cionek (Spal Ferrara) oraz Mariusz Stępiński (Chievo Werona). Do ostatniego gwizdka na boisku pozostał jedynie ten drugi. Reprezentant Polski z miejsca zadebiutował w barwach nowego klubu. Były stoper Palermo był bezbłędny w powietrzu, zaliczył też siedem skutecznych przechwytów i sześć interwencji (jego drużyna zremisowała z Udinese 1:1). Był drugim najwyżej ocenionym piłkarzem w swoim zespole (7.0 wg whoscored.com). Niemal całe spotkanie rozegrał Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli (1:0 z Atalantą) nie będzie z rozrzewnieniem wspominał swojego występu. „Zielu” nie był zbyt widoczny i niewiele wniósł do gry.

Z ławki rezerwowych nie podnieśli się dzisiaj natomiast Jan Bednarek i Łukasz Skorupski. Ich ekipy solidarnie zremisowały swoje mecze.

Kwadrans otrzymał Łukasz Teodorczyk, na którego liczą jeszcze w stolicy Belgii. Co prawda nie wpisał się on na listę strzelców, ale czasu, by to uczynić, nie miał zbyt wiele (Anderlecht wygrał z Genk 1:0).

* * *

Premier League (Anglia) – 24. kolejka:

Jan Bednarek (Southampton FC) – 90 minut na ławce rezerwowych w zremisowanym 1:1 domowym starciu z Tottenhamem Hotspur

Jupiler League (Belgia) – 22. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – od 76. minuty w wygranym 1:0 wyjazdowym meczu z KRC Genk

Ligue 1 (Francja) – 22. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w zwycięskim na własnym stadionie starciu z FC Metz (3:1)

Primera Division (Hiszpania) – 20. kolejka:

Przemysław Tytoń (Deportivo La Coruna) – poza kadrą meczową na spotkanie z Realem Madryt (1:7)

Bundesliga (Niemcy) – 19. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 77 minut i dwa gole w wygranej 4:2 na własnym terenie rywalizacji z Werderem Brema

Serie A (Włochy) – 21. kolejka:

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 86 minut w wygranym 1:0 wyjazdowym starciu z Atalantą Bergamo
Mariusz Stępiński (Chievo Werona) – 61 minut w przegranym 1:5 wyjazdowym meczu z Lazio Rzym
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut w wygranym 3:1 domowym meczu z ACF Fiorentiną
Karol Linetty (US Sampdoria) ­- 90 minut w spotkaniu z ACF Fiorentiną (3:1)
Dawid Kownacki (UC Sampdoria) – 58 minut w starciu z ACF Fiorentiną (3:1)
Thiago Cionek (Spal Ferrara) – 90 minut w wyjazdowym spotkaniu z Udinese Calcio (1:1)
Bartosz Salamon (Spal Ferrara) – poza kadrą meczową na mecz z Udinese Calcio (1:1)
Łukasz Skorupski (AS Roma) ­– 90 minut na ławce rezerwowych w wyjazdowym meczu z Interem Mediolan (1:1)