Polacy za granicą. Aubameyang dogonił „Lewego”; Glik blisko mistrzostwa Francji

Robert Lewandowski – mimo sześciu prób – nie zdołał pokonać golkipera SV Darmstadt 98. Bayern wygrał co prawda 1:0, powodów do zadowolenia nie miał jednak polski napastnik, z którym w klasyfikacji strzelców Bundesligi zrównał się snajper Borussii Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang. Coraz bliżej mistrzostwa Francji jest AS Monaco Kamila Glika. W dzisiejszym pojedynku z Nancy stoper biało-czerwonych był wyróżniającą się postacią.

28 – tyle trafień w bieżącym sezonie Bundesligi zapisali na swoim koncie Robert Lewandowski i Pierre-Emerick Aubameyang. Gabończyk dogonił Polaka w klasyfikacji strzelców, zdobywając zwycięskiego gola w starciu Borussii z Hoffenheim. W pojedynku z Darmstadt nie można było odmówić Lewandowskiemu ambicji. Kapitan reprezentacji Polski sześciokrotnie uderzał na bramkę rywali – najczęściej w zespole – próbując rozruszać szwankującą dziś bawarską ofensywę. Bliski upragnionego gola był w 54. minucie, gdy najpierw trafił w obrońcę gości, a następnie po centrze Rafinhi główkował minimalnie obok słupka. Antidotum na ofensywne problemy Bayernu był dziś Juan Bernat, który uspokoił miejscowych kibiców już w 18. minucie widowiska.

Mieszane uczucia towarzyszą w ostatnich tygodniach Kamilowi Grosickiemu. Polak trafił nareszcie na wymarzone Wyspy, jednak – zamiast o wysokie cele – bije się o utrzymanie. Dziś jego Hull City mocno zmniejszyło swoje szanse na pozostanie w Premier League po nieoczekiwanej, domowej klęsce z Sunderlandem (0:2). Grosicki dwukrotnie otwierał przed kolegami drogę do bramki rywali. Po jednym z jego podań gola na 1:0 powinien był zdobyć Oumar N’Diaye… powinien, bo nie trafił czysto w futbolówkę. Sytuacja z początku drugiej połowy zaważyła na ostatecznym wyniku. Ofensywną bezradność gospodarzy wykorzystał Sunderland, poprawiając swój dorobek punktowy przed spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej.

Na dramacie Hull City skorzystał Łukasz Fabiańskim wraz ze swoim Swansea. Polak zachował czyste konto w pojedynku z Evertonem, a jego koledzy zwyciężyli 1:0, przybliżając się w ten sposób do 17. lokaty w tabeli. Do tej pory Łabędzie zapisały na swoim koncie 35 punktów, o jeden więcej od Hull.

Milowy krok w stronę mistrzostwa Francji zrobili dziś piłkarze AS Monaco. Ich wyjazdowy triumf nad Nancy oznacza, że na dwie kolejki przed końcem mają trzy oczka przewagi nad PSG, a do rozegrania zostało im jeszcze jedno zaległe spotkanie. Wyróżniającą się postacią był polski stoper Kamil Glik. Obrońca oddał nawet strzał na bramkę rywali, odnotowując przy tym trzy bardzo udane interwencje w defensywie. Nota 7.67 (wg whoscored.com) czyni go jednym z najlepszych zawodników na murawie.

Do „biało-czerwonego” starcia doszło na boiskach włoskiej Serie A. SSC Napoli z Piotrem Zielińskim w składzie pokonało 3:1 Cagliari Calcio, którego barwy reprezentuje Bartosz Salamon. W 77. minucie do rywalizacji przystąpił również Arkadiusz Milik. Żaden z Polaków nie miał jednak realnego wpływu na wynik.

* * *

Premier League – 36. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 90 minut w przegranym 0:2 domowym spotkaniu z Sunderlandem
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w zremisowanym u siebie 2:2 starciu ze Stoke City
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut i czyste konto w wygranym przed własną publicznością pojedynku z Evertonem (1:0)

Ligue 1 – 36. kolejka:

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – ze względu na rekonwalescencję poza kadrą meczową na spotkanie z Bastią (5:0)
Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w wygranym na wyjeździe 3:0 starciu z Nancy

Bundesliga – 32. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w zwycięskim pojedynku z Darmstadtem (1:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w wygranym 2:1 domowym starciu z Hoffenheim
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – od 84. minuty w wyjazdowej rywalizacji z Eintrachtem Frankfurt (porażka 0:2)

Serie A – 35. kolejka:

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut w zwycięskiej 3:1 konfrontacji z Cagliari
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 77. minuty w starciu z Cagliari (3:1)