Piłka ręczna. Górnik odpadł z pucharu EHF

Szczypiornistom Górnika Zabrze nie udało się awansować do kolejnej rundy EHF. Zabrzanie pokonali co prawda w meczu rewanżowym SKA Mińsk 33:30, ale nie zdołali odrobić strat z pierwszego starcia tych drużyn. W spotkaniu na Białorusi zawodnicy SKA wygrali bowiem 34:30.

Gracze Górnika po wyjazdowej porażce w Mińsku potrzebowali zwycięstwa co najmniej różnicą pięciu bramek. Szczypiorniści śląskiego zespołu deklarowali, że odpowiednio przygotowali się do meczu rewanżowego z Białorusinami.

Pierwsze minuty rewanżowego spotkania to koncert gry zabrzan. Gospodarze prezentowali się skutecznie w ataku, a do tego rywal miał ogromne kłopoty ze sforsowaniem ich defensywy. Gdy po nieco ponad 12 minutach Górnik prowadził 7:3, a chwilę potem powiększył przewagę do 6 trafień (10:4) wydawało się, iż awans zabrzan stanie się formalnością. Zespół gości otrząsnął się z letargu dopiero po kwadransie gry. Szczypiorniści SKA zaczęli poczynać sobie coraz śmielej i stopniowo niwelowali straty. Gospodarze starali się utrzymać przewagę, ale przychodziło im to z wielkim trudem. Górnik na przerwę schodził mając tylko jedno trafienie więcej od przeciwników (15:14).

Początek drugiej części gry należał do graczy z Mińska, którzy najpierw doprowadzili do remisu 15:15 a kilka chwil później wyszli na prowadzenie 18:16. W tym okresie zabrzanie słabo prezentowali się w defensywie, a w dodatku notowali proste straty w rozgrywaniu piłki w ataku. W kolejnych kilkunastu minutach wynik nadal oscylował w granicach remisu, co wyraźnie podcinało skrzydła graczom ze Śląska. Trzy minuty przed końcem spotkania gospodarze prowadzili 31:30, by po chwili zdobyć bramkę numer 32. Kilkadziesiąt sekund potem kluczową akcję zmarnowali gracze z Zabrza, rzucając obok bramki SKA. Górnik zdołał jeszcze zdobyć bramkę na 33:30, lecz na więcej trafień nie pozwolili już goście, którzy umiejętnie spowalniali grę. Śląska drużyna wygrała rewanżowe spotkanie z SKA Mińsk trzema bramkami, ale okazało się to zbyt mało, aby wywalczyć awans.

Górnik Zabrze – SKA Mińsk 33:30 (15:14)

Pierwszy mecz: 30:34.

Awans: SKA Mińsk.

Górnik: Kornecki, Suchowicz – Niedośpiał, Daćko, Orzechowski, Gromyko, Kuchczyński, Kubisztal, Jurasik, Bushkov, Tatarincew, Tomczak, Niewrzawa, Twardo.

SKA: Matskevich, Saldatsenka, – Zaitsau, Strelets, Bachko, Kaliarovich, Khadkevich, Lukyanchuk, Krytski, , Barouski, Kniazeu, Vailupau, , Brouka.