fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Piłka nożna. Mija 10 lat od debiutu Roberta Lewandowskiego w narodowych barwach

Dokładnie dziesięć lat temu Robert Lewandowski zadebiutował w reprezentacji Polski. Jeden z najlepszych piłkarzy w historii naszego futbolu od tego czasu rozegrał 99 meczów w koszulce z orzełkiem na piersi, strzelając rekordowe 55 goli.


Była 59. minuta meczu San Marino – Polska w eliminacjach do mistrzostw świata 2010, kiedy to na boisku pojawił się Robert Lewandowski. Nowy wówczas snajper Lecha Poznań potrzebował raptem ośmiu minut, aby zdobyć swojego pierwszego gola w koszulce z orzełkiem na piersi. Z prawej strony podawał Grzegorz Wojtkowiak, piłka po strzale Euzebiusza Smolarka odbiła się od słupka, a z dobitką skutecznie zdążył „Lewy”, który ustalił wynik na 2:0.

Od tego czasu kapitan reprezentacji Polski zanotował 99 spotkań, strzelając aż 55 bramek (średnio co 137 minut). Lewandowski nie tylko pobił 37-letni rekord Włodzimierza Lubańskiego, stając się najskuteczniejszym piłkarzem w narodowych barwach, ale pewnie już za niedługo zostanie zawodnikiem z największą liczbą meczów w kadrze. Na razie najlepszym wynikiem może pochwalić się Michał Żewłakow (102), którego goni również Jakub Błaszczykowski (101).

Sport.RIRM

drukuj