Peter Prevc najlepszym lotnikiem na Kulm!

Niedzielny konkurs w Bad Mitterndorf wyłonił zwycięzcę w klasyfikacji na najlepszego lotnika. Został nim Słoweniec, Peter Prevc, który odniósł dzisiaj swoje pierwsze, konkursowe zwycięstwo w karierze. Kamil Stoch i Maciej Kot zajęli miejsca w pierwszej „dziesiątce” zawodów.

Po pierwszej serii zdecydowanym liderem był Simon Ammann, który jako jedyny zbliżył się do granicy rozmiaru skoczni, lądując na 195. metrze. Drugie miejsce zajmował Peter Prevc (186m) a trzecie Gregor Schlierenzauer (186m). Na półmetku niedzielnych zawodów najlepszym z Polaków był Maciej Kot, który doleciał do 181 metra i zajmował 7 miejsce. Kamil Stoch oddał słabszy skok i został sklasyfikowany na 13 pozycji. Do drugiej serii zawodów z biało-czerwonych nie zakwalifikował się tylko Dawid Kubacki.

Druga seria rozpoczęła się od decyzji sędziowskiej o podwyższeniu belki startowej z dziewiątej na trzynastą. Dzięki tej decyzji skoki zawodników znacznie się wydłużyły w porównaniu z pierwszą serią, podczas której zawodnicy oddawali stosunkowo krótkie próby. W ekipie biało-czerwonych najlepsze miejsce zajął Kamil Stoch, który poprawił się w drugiej serii skacząc na odległość 189 m. Ostatecznie zajął 9. miejsce tuż przed Maciejem Kotem. Pozostali Polacy tym razem spisali się słabiej. Piotr Żyła (24), Klemens Murańka (27), Jan Ziobro (30).

Prawdziwe emocje rozpoczęły się wraz ze skokiem czwartego po pierwszej serii, Noriakiego Kasai. Wczorajszy triumfator zawodów jako jedyny w dzisiejszym dniu przekroczył granicę dwustu metrów, skacząc na odległość 201m. Po nim na belce startowej pojawił się Gregor Schlierenzauer, który uzyskał 197,5m i dzięki nieco lepszym notom wyprzedził Japończyka o 1,1pkt. Przedostatnim skoczkiem w drugiej serii był Peter Prevc. Poszybował on na odległość 198 m. i tym samym wyprzedził Austriaka. Wydawało się jednak, że pierwszy po pierwszej serii, Simon Ammann nie wypuści okazji do drugiego zwycięstwa w sezonie. Jednak Szwajcar skoczył krócej od pozostałej trójki, 190m i zajął miejsce tuż za podium.

W klasyfikacji generalnej lotów narciarskich zwyciężył Peter Prevc wyprzedzając Noriakiego Kasai i Gregora Schlierenzauera. W tym roku nie odbędą się zawody na mamuciej skoczni w Planicy z racji jej przebudowy, dlatego cały cykl lotów obejmował tylko dwa konkursy w Bad Mittendorf. Dla polskich kibiców ważną informacją jest to, że Kamil Stoch obronił pozycję lidera Pucharu Świata przed zbliżającymi się trzema konkursami w Polsce. Pierwszy z nich już w czwartek w Wiśle. W weekend odbędzie się konkurs drużynowy i indywidualny w Zakopanem.