fot. PAP

MŚ Falun 2015. Skandynawskie podium w sztafecie, piąta pozycja Polek

Polki zajęły piąte miejsce w sztafecie 4×5 km podczas rozgrywanych w Falun mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Biało–czerwone w składzie Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz i Sylwia Jaśkowiec przegrały tylko z Norweżkami, Szwedkami, Finkami i Amerykankami.


Do dzisiejszej rywalizacji przystąpiło 14 zespołów. Dwie pierwsze zawodniczki biegły stylem klasycznym, dwie następne techniką dowolną. Na pierwszej zmianie w reprezentacji Polski pojawiła się Kornelia Kubińska, która musiała toczyć walkę z m.in. Heidi Weng, Anastazją Docenko, Sofią Bleckur czy Aino Kaisą Saarinen. Polka bieg ukończyła jako piąta, a w pościg za rywalkami ruszyły Justyna Kowalczyk i Charlotte Kalla.

Fantastyczną formę potwierdziła Szwedka, która doścignęła rywalizującą na drugiej zmianie z sztafecie norweskiej Therese Johaug. Ostateczny triumf faworytek stanąłby pod sporym znakiem zapytania, gdyby nie upadek rozpoczynającej swój bieg Marii Rydqvist. Przeciwniczki daleko w tyle pozostawiła wtedy Astrid Jacobsen, a na finiszu jako pierwsza linię mety minęła Marit Bjoergen.

Justyna Kowalczyk zdołała wyprowadzić Polski na czwartą pozycję. Walkę o wysokie lokaty z Amerykankami i Niemkami toczyły Ewelina Marcisz i Sylwia Jaśkowiec. Ostatecznie ta ostatnia przegrała rywalizację z Jessicą Diggins, jednak znalazła się przed Nicole Fessel.

Na najwyższym stopniu podium stanęły Norweżki. Pół minuty po Bjoergen linię mety przekroczyła Stina Nilsson ze Szwecji. Ta na finiszu okazała się minimalnie szybsza od Kristy Parmakoski z Finlandii.

***

Wyniki:

1. Norwegia (Weng, Johaug, Jacobsen, Bjoergen)  49:04.7
2. Szwecja (Bleckur, Kalla, Rydqvist, Nilsson)  + 29.2
3. Finlandia (Saarinen, Niskanen, Roponen, Parmakoski)  + 30.9
4. USA (Bjornsen, Brennan, Stephen, Diggins)  + 1:49.9
5. Polska (Kubińska, Kowalczyk, Marcisz, Jaśkowiec)  + 1:52.3
6. Niemcy (Carl, Boehler, Herrmann, Fessel)  + 1:54.5
7. Rosja (Docenko, Tangina, Żukowa, Czekaliewa)  + 2:39.7
8. Francja (Jean, Aymonier, Faivre Picon, Thomas Hugue)  + 3:08.1

Sport.RIRM

drukuj