fot. PAP

MŚ Falun 2015. Mamy medal! Kowalczyk i Jaśkowiec trzecie w sprincie drużynowym

Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec wywalczyły brązowy w sprincie drużynowym techniką dowolną na mistrzostwach świata w szwedzkim Falun. Najlepsza okazała się sztafeta norweska.


Polki już w półfinale zgłosiły medalowe aspiracje, plasując się na drugiej pozycji, tuż za Norweżkami. W decydującym biegu nasze zawodniczki od samego początku znajdowały się w ścisłej czołówce. Świetna postawa Justyny Kowalczyk spowodowała, że biało-czerwone na 1.2 km przed metą zajmowały drugie miejsce i były o krok od wywalczenia medalu.

Ostatecznie na ostatniej zmianie Sylwia Jaśkowiec dała się jeszcze wyprzedzić Szwedce Stinie Nilsson, ale z dużą łatwością odparła ataki Niemki Denise Herrmann, dzięki czemu jako trzecia przekroczyła linię mety. Polki tym samym po raz pierwszy w historii sięgnęły po medal na mistrzostwach świata w konkurencji drużynowej w biegach narciarskich.

Złoto przypadło w udziale Norweżkom, które w składzie Ingvild Flugstad Oestberg i Maiken Caspersen Falla, wyprzedziły drugie Szwedki (Nilsson, Ida Ingemarsdotter) o 8.17 sekundy. Kowalczyk oraz Jaśkowiec do zwyciężczyń straciły blisko 8.5 s.

W rozegranym chwilę później finale sprintu drużynowego mężczyzn obyło się bez większych niespodzianek. Triumfowali Norwegowie przed Rosjanami i Włochami. Biało-czerwoni (Maciej Kreczmer, Maciej Staręga) przybiegli na ósmej pozycji, a do zdobycia brązowego medalu zabrakło im blisko 21 s.

***

Wyniki finału sprintu drużynowego kobiet:

1.   Norwegia (Oestberg, Falla) 14:29.57

2.   Szwecja (Ingemarsdotter, Nilsson) +8.17

3.   Polska (Kowalczyk, Jaśkowiec) +8.48

4.   Niemcy (Fessel, Herrmann) +11.57

5.   Rosja (Docenko, Matwiejewa) +29.19

6.   Francja (Huege, Aymonier) +30.26

7.   Szwajcaria (Boner, Van der Graaff) +33.98

8.   USA (Caldwell, Diggins) +34.06

9.   Słowenia (Visnar, Razinger) +42.39

10. Finlandia (Sarasoja-Lilja, Kylloenen) +42.90

Sport.RIRM

drukuj