fot. PAP/EPA

PŚ w biegach. Spory awans Kowalczyk, Weng poza zasięgiem

Justyna Kowalczyk awansowała aż o 26 (z 45. na 19.) pozycji w zaliczanym do Pucharu Świata biegu pościgowym na 10 km stylem klasycznym w Lillehammer. Zwyciężyła Heidi Weng, która nie roztrwoniła przewagi wypracowanej w poprzednich startach.


Polka od początku biegła znakomicie. Już na pierwszym pomiarze czasu wyprzedziła kilkanaście rywalek i zaliczyła spory awans. Kowalczyk była szybsza nawet od liderki Weng, do której odrobiła pięć sekund. Na kolejnych kilometrach 33-latka potwierdziła, że jest w dobrej formie, mijając kolejne zawodniczki. Strata do tych, które wystartowały z większą przewagą była jednak na tyle ogromna, że mimo fantastycznej dyspozycji dwukrotna mistrzyni olimpijska finiszowała ostatecznie na 19. lokacie.

Cross Country Skiing World Cup in LillehammerJako pierwsza linię mety przekroczyła Heidi Weng. Norweżka utrzymała dwudziestosekundową przewagę, jaką wypracowała sobie w dwóch poprzednich dniach. Na drugim miejscu finiszowała Ingvild Flugstad Oestberg, która do ostatnich metrów musiała bronić się przed najlepiej biegającą w dzisiejszych zawodach Finką Kristą Parmakoski.

Justyna Kowalczyk nie będzie brała udziału w Pucharze Świata przez około dwa miesiące. W kalendarzu dominują biegi stylem dowolnym, których nasza reprezentantka już nie trenuje. Najbliższe tygodnie spędzi na startach „klasykiem” w Pucharze FIS. Polka chce być jak najlepiej przygotowana do biegu na 10 km stylem klasycznym podczas mistrzostw świata w Lahti.

***

Wyniki biegu pościgowego na 10 km stylem klasycznym:

1.   Heidi Weng (Norwegia) – 28:46.1
2.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +16.1
3.   Krista Parmakoski (Finlandia) +21.0
4.   Marit Bjoergen (Norwegia) +57.5
5.   Stina Nilsson (Szwecja) +1:26.1
6.   Julia Czekaliewa (Rosja) +1:31.0

19. Justyna Kowalczyk (Polska) +2:30.0
64. Urszula Łętocha (Polska) +9:22.3

***

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Heidi Weng (Norwegia) – 459 pkt.
2.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) – 369
3.   Krista Parmakoski (Finlandia) – 357
4.   Marit Bjoergen (Norwegia) – 333
5.   Stina Nilsson (Szwecja) – 286
6.   Maiken Caspersen Falla (Norwegia) – 232

12. Justyna Kowalczyk (Polska) – 111

Sport.RIRM

drukuj