Liga Mistrzów. Villarreal wyeliminował Bayern! Karim Benzema bohaterem Realu

Wtorkowe spotkania piłkarskiej Ligi Mistrzów wyłoniły pierwszych półfinalistów rozgrywek. Dzięki bramce Karima Benzemy zdobytej w dogrywce do kolejnej rundy awansował Real Madryt (2:3). Po raz kolejny niespodziankę sprawił Villarreal, który wyeliminował Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie (1:1). Tym samym „Żółta Łódź Podwodna” po 16 latach zameldowała się w 1/2 finału Champions League.

Bayern Monachium od września 2017 roku poniósł zaledwie dwie porażki w meczach wyjazdowych. Druga miała miejsce przed tygodniem w Hiszpanii, gdzie „Bawarczycy” przegrali z Villarrealem (1:0). Podopieczni Juliana Nagelsmanna byli więc zmuszeni do odrabiania strat. Zadanie nie było proste. Rywale skutecznie zagęszczali środek pola i grali solidnie w defensywie. Gospodarze swoich szans szukali poprzez dośrodkowania w pole karne, co nie przyniosło skutku w pierwszej odsłonie.

Po zmianie stron bardzo szybko nadzieje niemieckiemu zespołowi dał Robert Lewandowski. Polak otrzymał podanie od Thomasa Mullera, a następnie przymierzył z szesnastego metra. Futbolówka odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

Dalszą część meczu zdominowali monachijczycy. Wciąż ich gra opierała się na dośrodkowaniach. Po jednym z nich świetną szansę na podwyższenie miał Muller, ale z kilku metrów nie trafił w bramkę. Unai Emery w końcówce spotkania postanowił dokonać roszad w ofensywie. W miejsce Arnauta Danjumy pojawił się Samuel Chukwueze. Nigeryjczyk nieco ponad trzy minuty później wykorzystał podanie Gerarda Moreno, doprowadzając do remisu. „Bawarczycy” nie byli w stanie odpowiedzieć. „Żółta Łódź Podwodna” po wcześniejszym wyeliminowaniu Juventusu ponownie sprawiła niespodziankę i po 16 latach zameldowała się w półfinale Ligi Mistrzów.

„Jesteśmy szczęśliwi. Nawet kiedy zobaczyliśmy, że wylosowano nam Bayern Monachium, mówiliśmy sobie, że możemy to zrobić i zrobiliśmy to” – mówił po meczu Gerard Moreno.

***

Real Madryt zdołał zrewanżować się za ubiegłoroczny półfinał Champions League. Wtedy lepsi okazali się londyńczycy (2:0, 1:1), którzy ostatecznie sięgnęli po trofeum.

W tegorocznej rywalizacji nie obyło się bez dramaturgii. „Królewscy” w pierwszym spotkaniu, jakie było rozgrywane w Anglii, zapewnili sobie solidną zaliczkę (3:1). Na własnym stadionie przez długi czas nie byli jednak w stanie skutecznie powstrzymywać Chelsea. Ta bowiem prezentowała się zdecydowanie lepiej niż na Stamford Bridge. Już w 15. minucie po szybkiej wymianie podań piłka trafiła do Masona Mounta. Zawodnik natychmiast uderzył, pokonując Thibauta Courtoisa. Co ciekawe, Anglik zdobył gola w Champions League po raz pierwszy od półfinałowego starcia z Realem w sezonie 2020/21.

Druga część meczu przyniosła znacznie więcej emocji. Po zmianie stron przyjezdni bardzo szybko podwyższyli. Do dośrodkowania z rzutu rożnego dopadł Antonio Rudiger. Obrońca głową umieścił futbolówkę tuż przy słupku. Gorąco zaczęło się robić w ostatnim kwadransie podstawowego czasu gry. W 75. minucie londyńczycy po raz kolejny rozmontowali defensywę „Królewskich”. Piłka trafiła do Timo Wernera, który minął dwóch obrońców i zdobył bramkę na 3:0. Gospodarze wrzucili wyższy bieg. Luka Modrić świetnym podaniem zewnętrzną częścią stopy wrzucił do Rodrygo. Brazylijczyk uderzył bez zastanowienia, przez co doszło do dogrywki.

Kluczowa okazała się 96. minuta. Vinicius Junior ruszył lewą stroną. Wrzucił do Karima Benzemy, a napastnik „główką” zapewnił awans hiszpańskiej drużynie. Francuz tym samym ponownie zbliżył się do Roberta Lewandowskiego w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców rozgrywek. Polak na koncie ma 13 trafień, natomiast gracz występujący w madryckim zespole pokonywał golkiperów 12 razy.

Przed kolejną fazą Ligi Mistrzów nie będzie losowania. Zespoły znają więc swoich potencjalnych rywali. Real zagra ze zwycięzcą dwumeczu między Atletico Madryt a Manchesterem City. Z kolei Villarreal zmierzy się z Liverpoolem lub Benficą. Pierwsze mecze półfinałowe zostaną rozegrane 26 i 27 kwietnia, a do rewanżów dojdzie 3 i 4 maja.