Liga Mistrzów. Gol Lewandowskiego; fenomenalna Barcelona

Robert Lewandowski wpisał się na listę strzelców w wygranym 4:0 meczu z Olympiakosem Pireus w ramach 5. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Swój występ jak najszybciej z pamięci będzie chciał wymazać Wojciech Szczęsny jego AS Roma uległa na wyjeździe FC Barcelonie aż 1:6. Okazałe zwycięstwo odniosła także londyńska Chelsea (4:0 z Maccabi Tel Awiw).

Grupa E

Katalończycy efektownie przypieczętowali awans do fazy pucharowej. Już po osiemnastu minutach i trafieniach Luisa Suareza oraz Lionela Messiego Duma Katalonii ustawiła sobie spotkanie z rzymianami. Przed przerwą na 3:0 mocnym wolejem z około czternastego metra podwyższył Suarez. Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie i nadal dominowali gospodarze. W drugich czterdziestu pięciu minutach kolejne trafienie dołożył Gerarg Pique, który z bliska wbił piłkę do siatki po tym, jak inteligentnie jak na tacy wyłożył mu ją Messi. Chwilę później Argentyńczyk wykorzystał niepewną interwencję Wojciecha Szczęsnego i sam z niewielkiej odległości skierował piłkę do bramki. Szóstego gola dla Barcelony zdobył rezerwowy Adriano Correia, a honor piłkarzy ze stolicy Włoch uratował Edin Dzeko.

FC BATE Borisov vs Bayer 04 LeverkusenFC Barcelona vs AS Roma

Małą niespodziankę sprawili piłkarze BATE Borysów, którzy zremisowali na własnym stadionie z Bayerem Leverkusen 1:1. Mistrzowie Białorusi objęli prowadzenie już w 2. minucie. Ekipa z Niemiec długo biła głową w mur i do remisu doprowadziła dopiero w 68. minucie za sprawą Admira Mehmediego. Dzięki niespodziewanej stracie punktów przez Aptekarzy kwestia awansu z drugiego miejsca nadal jest otwarta i mają na nią szansę wszystkie pozostałe trzy zespoły.

***

FC Barcelona – AS Roma 6:1 (3:0)
Luis Suarez 15’ 44’ Lionel Messi 18’ 60’ Gerard Pique 56’ Adriano Correia 77’ – Edin Dzeko 90’

BATE Borysów – Bayer 04 Leverkusen 1:1 (1:0)
Mikhail Gordejchuk 2’ – Admir Mehmedi 68’

Grupa F

Promocję do gry w 1/8 finału wywalczył sobie także Bayern Monachium. Bawarczycy gładko, bo aż 4:0, pokonali Olympiakos Pireus. Już po dwudziestu minutach na tablicy widniał wynik 3:0. Rezultat otworzył ściągnięty latem Douglas Costa. Następnie do siatki płaskim strzałem tuż przy słupku podwyższył Robert Lewandowski. Chwilę później drogę do siatki rywali znalazł strzałem z najbliższej odległości Thomas Mueller. Od 53. minuty podopieczni Pepa Guardioli grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Holgera Badstubera, jednak nie przeszkodziło im to w zdobyciu kolejnego gola. Wynik spotkania dwadzieścia minut przed końcem ustalił rezerwowy Kingsley Coman.

Arsenal vs Dinamo ZagrebBayern Munich vs Olympiacos Piraeus

Cenne zwycięstwo odniósł Arsenal Londyn. Kanonierzy pokonali Dinamo Zagrzeb 3:0 i w ostatniej kolejce powalczą w bezpośrednim starciu z Olympiakosem o awans do fazy pucharowej. Podopieczni Arsene’a Wengera zachowali nadzieje na grę w Champions League na wiosnę, dzięki dwóm trafieniom Alexisa Sancheza i jednej bramce Mesuta Oezila.

***

Bayern Monachium – Olympiakos Pireus 4:0 (3:0)
Douglas Costa 8’ Robert Lewandowski 16’ Thomas Mueller 20’ Kingsley Coman 70’

Arsenal Londyn – Dinamo Zagrzeb 3:0 (2:0)
Mesut Oezil 29’ Alexis Sanchez 33’ 69’

Grupa G

Dobrą formą w końcu błysnęła Chelsea Londyn, która pokonała Maccabi Tel Awiw 4:0. Choć rywal nie należał do wymagających niewiele wskazywało na tak wysoki wynik. W 20. minucie prowadzenie londyńczykom dał Gary Cahill, a później, mimo osłabienia rywali po czerwonej kartce dla Tal Ben Haima, podopieczni Jose Mourinho długo nie mogli sforsować defensywy rywali. Sztuka ta udała się The Blues dopiero w 73. minucie, kiedy to do siatki trafił Willian. Chwilę później było już 3:0 za sprawą celnej główki Oscara, a wynik w doliczonym czasie gry ustalił Kurt Zouma.

FC Porto vs Dynamo KievMaccabi Tel Aviv vs Chelsea FC

Prowadzenie w grupie G straciło FC Porto. Portugalczycy przegrali z Dynamem Kijów 0:2 i kwestia awansu rozstrzygnie się w kolejnej kolejce. Ukraińcy objęli prowadzenie po rzucie karnym, wykorzystanym przez Andrija Jarmołenkę. Wynik meczu w 64. minucie po świetnym rajdzie spod koła środkowego i szczęśliwym wykończeniu ustalił Derlis Gonzalez.

***

Maccabi Tel Awiw – Chelsea Londyn 0:4 (0:1)
Gary Cahill 21’ Willian 73’ Oscar 77’ Kurt Zouma 90’

FC Porto – Dynamo Kijów 0:2 (0:1)
Andrij Jarmołenko 36’(k.) Derlis Gonzalez 64’

Grupa H

Niesamowitą formę w tym sezonie Ligi Mistrzów prezentują piłkarze Zenitu Sankt Petersburg. Rosyjski klub wygrał pięć na pięć meczów i jest jedyną drużyną, która nie straciła żadnego punktu. Tym razem ofiarą podopiecznych Andre Villasa-Boasa padli piłkarze Valencii. Gospodarzy na prowadzenie szybko wyprowadził Oleg Szatow, a wynik na kwadrans przed końcem ustalił Artiom Dziuba.

Olympique Lyonnais vs KAA GentValencia CF vs FC Zenit

O awans z drugiego miejsca z Hiszpanami powalczą zawodnicy KAA Gent, którzy dzisiejszego wieczoru pokonali Olimpique Lyon 2:1. Mimo, że mistrzowie Belgii przegrywali już po siedmiu minutach, potrafili podnieść się z kolan i jeszcze w pierwszej połowie doprowadzili do remisu. Zwycięstwo Belgom w piątej minucie doliczonego czasu gry zapewnił Kalifa Coulibaly.