Liga Europy. Awans Barcelony kosztem Napoli. Niespodziewane odpadnięcie Borussi Dortmund

W czwartkowych spotkaniach 1/16 finału Ligi Europy ciekawe widowisko zapewnili kibicom piłkarze Rangers FC oraz Borussi Dortmund. W Szkocji padł remis 2:2, co oznacza, że niespodziewanie do kolejnej rundy turnieju awansowali podopieczni Giovanniego van Bronckhorsta. Z rozgrywkami pożegnało się także Napoli. Drużyna Piotra Zielińskiego po remisie w Katalonii (1:1) przegrała u siebie z FC Barceloną (2:4).

Spośród meczów rewanżowych najciekawiej zapowiadało się starcie w Neapolu. W Barcelonie włoska ekipa zdołała wywalczyć remis (1:1), dzięki czemu znajdowała się w lepszej sytuacji od Katalończyków. To jednak goście grali tak, jakby występowali przed własną publicznością i już w 8. minucie wyszli na prowadzenie. Adama Traore ruszył z atakiem i zagrał do Jordiego Alby. Ten wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Niedługo później pięknym uderzeniem z około 20 metrów podwyższył Frankie de Jong. Skuteczna odpowiedź Lorenzo Insigne z rzutu karnego dała Włochom nadzieję na awans. Zostały one jednak ostudzone jeszcze w pierwszej połowie za sprawą Gerarda Pique (1:3). Po zmianie stron wciąż gra odbywała się pod dyktando Barcelony. W 59. minucie wynik mocnym strzałem podwyższył Pierre-Emerick Aubameyang. Napoli odpowiedziało tuż przed końcem podstawowego czasu gry, a do siatki trafił Matteo Politano.

Piotr Zieliński rozegrał 73. minuty, natomiast cały mecz na ławce rezerwowych spędził bramkarz Hubert Idasiak.

***

Do ciekawej rywalizacji doszło w Szkocji, gdzie zespół Rangers FC podejmował Borussię Dortmund. W pierwszym meczu niemiecki zespół przegrał 2:4. W Glasgow „BVB” musiała zaprezentować swój najlepszy futbol, aby awansować do 1/8 finału Ligi Europy. Ich rywale bowiem na własnym terenie nie przegrali od listopada 2021 roku.

Zadanie zostało utrudnione przez Jamesa Traverniera, który w 22. minucie wykorzystał „jedenastkę” i tym samym otworzył wynik spotkania. Przyjezdni rzucili się do ataku, co przyniosło efekt po nieco ponad pół godzinie gry. Wtedy to Jude Bellingham wykorzystał błąd obrony i doprowadził do remisu. Jeszcze przed przerwą Borussia objęła prowadzenie za sprawą Donyella Malena. Kwestia awansu była więc dla nich wciąż realna. Nadzieje Niemców w 57. minucie ponownie przyćmił Travernier, który uderzeniem z woleja wyrównał stan rywalizacji. Gospodarze poszli za ciosem i zdołali ponownie pokonać bramkarza, ale po analizie VAR gol został anulowany. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem (2:2). Dzięki wygranej Szkotów w Dortmundzie (4:2), to właśnie Rangersi awansowali do kolejnej rundy.

***

Spośród pozostałych zespołów rywalizujących ze sobą w czwartek do 1/8 finału Ligi Europy awansowały: Sevilla FC, FC Porto, Atalanta Bergamo, RB Lipsk, Real Betis oraz SC Braga. Zwycięzcy zakończonych dwumeczów zagrają z zespołami, które zajęły pierwsze miejsca w grupach LE. Są to: Olympique Lyon, AS Monaco, Spartak Moskwa, Eintracht Frankfurt, Galatasaray Stambuł, Crvena Zvezda Belgrad, Bayer Leverkusen oraz West Ham United.