Liga Europejska. Zagłębie gra dalej! Koniec przygody Piasta

Zagłębie Lubin w konkursie rzutów karnych wyeliminowało Partizan Belgrad i zagra w III rundzie eliminacji do Ligi Europejskiej. Z rozgrywkami pożegnał się Piast Gliwice. Piłkarze ze Śląska zremisowali bezbramkowo z IFK Goeteborg, ale po zwycięstwie 3:0 w poprzednim meczu awans uzyskali Szwedzi.

Lubinianie wywalczyli w Belgradzie bezbramkowy remis, co biorąc pod uwagę rangę przeciwnika i przebieg było sporym osiągnięciem. Piłkarze Piotra Stokowca zapowiedzieli, że podobnie jak w pierwszym meczu, w drugim również będą czyhać na kontrataki.

Od początku spotkania zgodnie z oczekiwaniami inicjatywę próbowali przejąć goście. Miedziowi nie dali jednak zepchnąć się do defensywy i to oni z minuty na minutę uzyskiwali przewagę nad rywalami. Krzysztof Piątek próbował zaskoczyć Bojana Saranova uderzeniem z dwudziestu pięciu metrów. Golkiper przyjezdnych nie musiał interweniować, bo piłka nieznacznie minęła słupek jego bramki. Aktywny napastnik polskiej młodzieżówki był bliski szczęścia w 31. minucie. Po wybiciu futbolówki ze strefy obronnej 21-latek znalazł się w okolicach szesnastki Partizana, ale jego strzał w kierunku długiego słupka zdołał obronić Saranov. Chwilę później Piątek groźnie główkował, jednak nie trafił w światło bramki. W końcówce, po centrze z rzutu rożnego, w polu karnym przedarł się Cedric Gogoua. Iworyjczyk przymierzył głową, ale futbolówka poszybowała ponad poprzeczką.

Druga część nie byłą już rozgrywana na tak wysokiej intensywności. W 61. minucie po rzucie rożnym jeden z obrońców gości zbił na słupek piłkę, a ta wróciła na plac gry. Kilka minut później zaskakującym „centrostrzałem” popisał się Jan Vlasko, jednak futbolówka nie znalazła drogi do siatki. W odpowiedzi z kilkunastu metrów przymierzył Miroslav Radović. Martin Polacek nie musiał się wysilać, bo uderzenie Serba było niecelne. W 84. minucie z prawej flanki dośrodkował Vlasko. W szesnastce do piłki dopadł Piątek, który zgrywając głową nabił Cedrica Gogoua, a te był bliski pokonania własnego bramkarza. Żadna ze stron nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i do rozstrzygnięcia starcia potrzebna była dogrywka.

W tej lepiej prezentowali się przyjezdni, ale to lubinianie stworzyli sobie dogodniejszą okazję. Akcję do środka złamał Jan Vlasko, a jego mocny strzał nieznacznie minął słupek bramki Serbów. W 115. minucie z czternastu metrów przymierzył Jakub Tosik. Pomocnik Miedziowych przestrzelił jednak w dobrej sytuacji.

Dodatkowe trzydzieści minut nie przyniosło rozstrzygnięcia i o awansie zadecydowały rzuty karne. W serii jedenastek lepiej spisali się piłkarze Stokowca i to oni zagrają w III rundzie eliminacji do Ligi Europejskiej.

***

Zagłębie Lubin – Partizan Belgrad 0:0, k. 4:3

Zagłębie: Martin Polacek – Aleksandar Todorovski, Lubmir Guldan, Maciej Dąbrowski, Dorde Cotra – Łukasz Piątek, Jarosław Kubicki – Arkadiusz Woźniak, Adrian Rakowski (61’ Jan Vlasko), Łukasz Janoszka (74’ Krzysztof Janus) – Krzysztof Piątek (101’ Jakub Tosik)

Żółte kartki: Dorde Cotra, Arkadiusz Woźniak, Łukasz Janoszka (Zagłębie)

Piast fatalnie rozpoczął bój o Ligę Europy. Na własnym terenie przegrał z Goeteborgiem aż 0:3, a do Szwecji jechał już tylko bronić honoru.

Najlepszą i jedyną okazję na zdobycie gola Piast miał w 11. minucie, kiedy to po centrze Gerarda Badii groźnie główkował Bartosz Flis. Świetnym refleksem popisał się jednak John Alvbage i Flis musiał obejść się smakiem. Szwedzi, po wysokiej wygranej w pierwszym spotkaniu, w ogóle się nie wysilali i chcieli rozegrać mecz jak najmniejszym nakładem sił. Gra nie była zatem efektowna, a rywalizacja zakończyła się bezbarwnym, bezbramkowym remisem.