fot. PAP/EPA

Letnia GP w skokach. W piątek w Wiśle inauguracja 21. sezonu

W piątek drużynowym konkursem w Wiśle Malince, m.in. z udziałem podwójnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha, rozpocznie się 21. sezon Letniej Grand Prix w skokach narciarskich.

W tym roku zaplanowano 10 zawodów. Inauguracyjna edycja w 1994 roku składała się z jednego konkursu drużynowego oraz trzech indywidualnych. Za organizację odpowiadali Niemcy i Austriacy, a po roku dołączyli Finowie i Norwegowie. Od 1998 roku dwa razy w sezonie letnim skoczkowie walczą o zwycięstwo w Japonii, choć w ostatnich latach obsada tych konkursów, ze względu na długą podróż, nie jest zbyt mocna. W sezonie 2000 planowano przeprowadzić zawody w Korei Południowej, ale z powodu złych warunków atmosferycznych zostały one odwołane.

Jedenasta edycja LGP, w 2004 roku, po raz pierwszy zawitała do Polski, a triumfatorem cyklu został Adam Małysz. Było to jego drugie zwycięstwo, wcześniej był najlepszy w 2001 roku. Trzeci taki sukces zanotował w 2006 i jest jedynym zawodnikiem obok Austriaka Thomasa Morgensterna, który może się pochwalić trzema wygranymi. Dwie ma w dorobku Masahiko Harada. Małysz, który zakończył już karierę, pozostaje rekordzistą LGP także pod względem zwycięstw w indywidualnych konkursach – 13 i miejsc na podium – 28. Raz był bezkonkurencyjny w Wiśle, gdzie teraz na skoczni jego imienia od kilku lat regularnie odbywają się zawody na igelicie.

Przed rokiem w Beskidach także odbyły się dwa konkursy – „drużynówkę” wygrali biało-czerwoni, w składzie: Kamil Stoch, Maciej Kot, Krzysztof Biegun i Dawid Kubacki, a indywidualnie triumfował Andreas Wellinger, przed Kotem. Wszyscy czterej członkowie zwycięskiego zespołu, podobnie jak Niemiec, który był najlepszy w całym cyklu, w tym roku również pojawią się w Wiśle Malince. Tutejsza skocznia powstała w 1933 roku. Jej gruntowna modernizacja rozpoczęła się w 2005 roku. W sierpniu 2006 prace zostały na jakiś czas wstrzymane po osunięciu się ziemi na zeskoku. Obiekt został oddany do użytku latem 2008 roku. Koszt przebudowy, łącznie z niezbędnymi naprawami zaleconymi przez nadzór budowlany i wzmocnieniem zeskoku, wyniósł 47 mln zł. Rekord obiektu należy do Austriaka Stefana Krafta, który 8 stycznia 2013 roku, podczas kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata, uzyskał 139 m. Latem najdalej skoczył Słoweniec Jure Sinkovec podczas zawodów letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010 r. – 137,5 m. W ubiegłym roku Stoch wylądował na 136. metrze.

Program zawodów LGP w Wiśle:

24 lipca, czwartek

godz. 15.00 – trening oficjalny

17.00 – kwalifikacje do konkursu indywidualnego

25 lipca, piątek

19.00 – seria próbna

20.15 – konkurs drużynowy

26 lipca, sobota

16.00 – seria próbna

17.00 – 1. seria konkursu indywidualnego

PAP

drukuj