fot. IAAF

Lekkoatletyka. Sztafeta pań najlepsza na nieoficjalnych mistrzostwach świata

Polska sztafeta kobiet 4×400 m zajęła pierwsze miejsce w nieoficjalnych mistrzostwach świata IAAF w Jokohamie. Biało-czerwone uzyskały najlepszy w tym roku wynik w Europie.


Rywalizacja w Jokohamie uznawana jest za nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet. W rywalizacji 4×400 m kobiet Polki wystąpiły w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic.

W finale na pierwsze miejsce biało-czerwone wyprowadziła Kiełbasińska. Później Święty-Ersetic odparła ataki rywalek, tylko na chwilę pozwoliła wyprzedzić się Jamajce, po czym podkręciła tempo i przesądziła o wygranej. Na drugiej pozycji finiszowały Amerykanki, a na trzeciej Włoszki. W polskim zespole najlepszy międzyczas uzyskała Wyciszkiewicz.

Wygrana w Jokohamie gwarantuje biało-czerwonym występ na mistrzostwach świata w Dausze.

Pół godziny po rywalizacji pań odbywał się bieg 4×400 m sztafet mieszanych. Tutaj Polska musiała wystawić dość eksperymentalny skład. Pobiegli kolejno: Przemysław Waściński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Saganiak i Patryk Dobek. Biało-czerwoni finiszowali na piątej pozycji. W eliminacjach ustanowili rekord Europy, ale w innym składzie, z m.in. Patrycją Wyciszkiewicz, Justyną Święty-Ersetic i Karolem Zalewskim.

Awansu na mistrzostwa nie wywalczyły m.in. męska sztafeta 4×400 m oraz sztafeta 4×100 m kobiet. Kwalifikacji muszą szukać przez ranking. Tutaj premiowanych będzie sześć najlepszych drużyn.

Sport.RIRM

drukuj