Lekkoatletyczne ME. Złoty medal W. Nowickiego i srebrny E. Swobody

Trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w rzucie młotem, a Ewa Swoboda srebrny w biegu na 100 m. Z kolei Natalia Kaczmarek awansowała do finału biegu na 400 m.

Wojciech Nowicki rozpoczął konkurs w rzucie młotem od 78,61 m. Mistrz olimpijski z Tokio poprawiał się z każdym rzutem i ostatecznie osiągnął dystans 80,95 m, który dał mu zwycięstwo. Tym samym reprezentant Polski po raz trzeci z rzędu wywalczył złoty medal na mistrzostwach Europy. Gorzej poradził sobie Paweł Fajdek. Młociarz zaczął od dystansu 75,88 m. Poprawił go na 77,50 m, co ostatecznie uplasowało go na szóstym miejscu. Na podium znaleźli się zawodnicy z Węgier i Ukrainy – Bence Halasz (80,49 m) oraz Mychajło Kochan (80,18 m).

Radości ze swojego występu nie kryła także Ewa Swoboda. Polka w biegu na 100 m sięgnęła po pierwszy indywidualny srebrny medal na stadionie na mistrzostwach Europy. Zrobiła to z czasem 11,03 s, wyprzedzając trzecią Włoszkę Zaynab Dosso o 0,004 sekundy. Polka przegrała tylko z Brytyjką Diną Asher-Smith (10,99 sekundy).

Z kolei Natalia Kaczmarek dostała się do poniedziałkowego finału biegu na 400 m. Polka pewnie wygrała drugą serię półfinałową czasem 50,70 s, natomiast Justyna Święty-Ersetic (52,18 s) zajęła ósme miejsce w trzecim biegu. Najszybsza była Rhasidat Adeleke z Irlandii – 50,54 s.

W niedzielę na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej umocnili się Włosi. Mają już 15 medali, w tym siedem złotych. Polacy awansowali na ósme miejsce. Obecnie w ich dorobku są cztery „krążki”.