fot. PAP/EPA

Lekkoatletyczne ME. Fantastyczny finisz i srebro Marcina Lewandowskiego

Przed ostatnim okrążeniem biegł na końcu stawki. 200 m przed metą zaatakował, co w ostatecznym rozrachunku dało mu wicemistrzostwo Europy. W finale biegu na 1500 m Marcin Lewandowski przegrał tylko z Norwegiem Jakobem Ingebrigstenem.


Finał rywalizacji mężczyzn na 1500 m zapowiadano jako batalię braci Ingebrigsten z Marcinem Lewandowskim. Więcej szans dawano Norwegom, którzy od samego początku trzymali się bardzo blisko siebie. Grupa przypominała kolarski peleton. W czubie było widać rodzinny klan i wielkie ambicje, by wspólnie stanąć na podium.

Polak od początku trzymał się w środku. Przed ostatnim okrążeniem biegł już pod koniec stawki. Zaatakował 200 m przed metą. Lewandowski zyskał kilka pozycji na łuku i na finiszu dał z siebie wszystko. Wyprzedzał kolejnych zawodników, co dało mu ostatecznie drugie miejsce i tytuł wicemistrza Europy. Niewiele zabrakło, a za jego plecami znalazłby się jeszcze zwycięzca Jakob Ingebrigsten. Tutaj zabrakło już jednak paru metrów.

Do tej pory wszystkie swoje medale na otwartym stadionie Polak zdobywał na dystansie 800 m. Wcześniej triumfował w Barcelonie na ME (2010) i wywalczył srebro w Amsterdamie (2016). To jego pierwszy krążek na czempionacie Starego Kontynentu na 1500 m.

* * *

Wyniki:

1. Jakob Ingebrigsten (Norwegia) – 3:38,10
2. Marcin Lewandowski (Polska) – 3:38,14
3. Jake Wightman (Wielka Brytania) – 3:38,25

Sport.RIRM

drukuj