fot. PAP/Adam Warżawa

Lekkoatletyczne HME. Sztafeta pań daje Polsce wygraną w klasyfikacji medalowej!

Złoto w sztafecie pań 4×400 m zapewniło Polsce wygraną w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Na finiszu biało-czerwone wyprzedziły Brytyjki.


To ten bieg miał rozstrzygnąć o tym, która reprezentacja sięgnie po wygraną w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Polki miały rywalizować z Brytyjkami. I były dobrze przygotowane, choć żadna z nich nie stanęła na podium w biegu indywidualnym.

Sztafetę mocno rozpoczęła Anna Kiełbasińska. Przy zejściu do łuku była z przodu. Po 400 m przekazała pałeczkę Idze Baumgart-Witan. Druga z naszych zawodniczek od początku dyktowała rywalkom bardzo mocne tempo. Była pewna siebie, odskoczyła na kilka metrów. Przewagę utrzymała Małgorzata Hołub-Kowalik. Nic nie mogło nam zabrać złota.

Do Justyny Święty-Ersetic niebezpiecznie zbliżała się co prawda Eilidh Doyle, ale w końcówce zabrakło jej już sił. Na ostatnich metrach Polka ze spokojem utrzymała prowadzenie. Biało-czerwone mogą cieszyć się z kolejnego sukcesu.

Wygrana w sztafecie 4×400 m kobiet zapewniła Polsce pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Drudzy Brytyjczycy wywalczyli co prawda 12 krążków, ale tylko cztery z najcenniejszego kruszcu.

Po halowe mistrzostwo Europy, w biało-czerwonych barwach, sięgnęli kolejno Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Ewa Swoboda (60 m), Marcin Lewandowski (1500 m) i właśnie kobieca sztafeta. Nasz dorobek uzupełniły srebra Sofii Ennaoui (1500 m) i Piotra Liska (skok o tyczce).

* * *

Wyniki:

1. Polska (Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic) – 3:28.77
2. Wielka Brytania – 3:29.55
3. Włochy – 3:31.90
4. Francja – 3:32.12
5. Belgia – 3:32.46
6. Szwajcaria – 3:33.72

Sport.RIRM

drukuj