fot. PAP/Adam Warżawa

Kwalifikacje do IO. Polscy szczypiorniści rozpoczynają batalię o Rio

Meczem z Macedonią polscy piłkarze ręczni rozpoczną zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Po raz pierwszy białoczerwonych poprowadzi nowy szkoleniowiec Talant Dujszebajew. Oprócz graczy z Bałkanów, rywalami naszej reprezentacji będą również Chile i Tunezja. Awans wywalczą dwa najlepsze zespoły.


W turnieju olimpijskim w Brazylii wystąpi 12 reprezentacji. Do tej pory pewni udziału w igrzyskach są: gospodarze, mistrzowie świata – Francuzi, finaliści igrzysk panamerykańskich – Argentyna, zwycięzcy turnieju kwalifikacyjnego w Azji – Katar, mistrzowie Europy – Niemcy oraz mistrzowie Afryki – Egipt. O pozostałe sześć miejsc rywalizuje dwanaście ekip w trzech światowych turniejach kwalifikacyjnych. Jeden z nich odbędzie się w Polsce.

Nasza drużyna narodowa w turnieju rozgrywanym w trójmiejskiej Ergo Arenie zmierzy się z Macedonią, Chile oraz Tunezją.

Biało-czerwoni w pierwszym meczu zagrają z Macedonią. Szczypiorniści z Bałkanów w swojej historii jeszcze nigdy nie S³awomir Szmal Micha³ Szyba Micha³ Daszekwystąpili na igrzyskach olimpijskich. Macedończycy kilkukrotnie wzięli za to udział w mistrzostwach świata. Ich najlepszy rezultat to 9. miejsce, wywalczone w ubiegłym roku w Katarze. Czerwono-żółci mogą również pochwalić się 5. pozycją w mistrzostwach Europy, wywalczoną w 2012 roku w Serbii. Polacy w ostatnich latach mierzyli się z Macedonią kilkukrotnie. Po raz ostatni miało to miejsce na tegorocznych mistrzostwach Europy w naszym kraju. Biało-czerwoni pokonali wówczas graczy z Bałkanów różnicą zaledwie jednej bramki (24:23).

W sobotę podopieczni trenera Talanta Dujszebajewa zmierzą się z Chile. Piłkarze ręczni z tego kraju nigdy nie brali Trener reprezentacji Polski pi³karzy rêcznych Ta³ant Dujszebajewudziału w igrzyskach olimpijskich. Trzykrotnie grali za to na mistrzostwach świata, ale ich najlepszy wynik to 22. miejsce podczas rywalizacji w 2011 roku w Szwecji. Chilijczycy są za to czołowym zespołem obu Ameryk. Mają na koncie trzy brązowe medale w mistrzostwach Ameryki, zdobyte w 2010, 2012 oraz 2014 roku oraz dwa brązowe medale igrzysk Ameryki Południowej, wywalczone w 2010 oraz 2014 r. Polska miała okazję grać z Chile w 2011 roku, podczas MŚ w Szwecji. Wówczas biało-czerwoni bez problemu pokonali zespół z Ameryki Południowej 38:23.

Polacy w ostatnim swoim spotkaniu kwalifikacyjnym do IO podejmą Tunezję. Tunezyjczycy czterokrotnie brali udział w Bartosz Jureckiolimpiadzie, a ich najlepszy wynik to 8. lokata podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Od 1995 roku zespół z północnej Afryki regularnie uczestniczy w mistrzostwach świata. Największy sukces Tunezji na MŚ to 4. miejsce w 2005 roku. Była ona wówczas gospodarzem turnieju. Tunezyjczycy to czołowy zespół na Czarnym Lądzie. Mają na koncie 22 medale mistrzostw Afryki, w tym 9 złotych. Są aktualnymi wicemistrzami kontynentu, w rywalizacji w bieżącym roku przegrali w finale z Egipcjanami. Polska mierzyła się z Tunezją podczas mistrzostw świata w 2009 roku. Wówczas biało-czerwoni wygrali 31:27.

Polacy przystąpią do turnieju kwalifikacyjnego w Ergo Arenie bez większych rewolucji w składzie. Warto odnotować powrót do kadry narodowej Mateusza Jachlewskiego, skrzydłowego Vive Kielce. Szansę debiutu w biało-czerwonych barwach może otrzymać obrotowy Mateusz Kus, kolega klubowy Jachlewskiego. Trzon drużyny pozostaje niezmieniony. Główne role mają więc ponownie odgrywać doświadczeni zawodnicy: Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski czy bracia Jureccy.

***

Terminarz turnieju kwalifikacyjnego do IO:

Piątek, 08.04.2016

Chile – Tunezja (godz. 18:00)
Polska – Macedonia (20:30)

Sobota, 09.04.2016

Macedonia – Tunezja (18:00)
Polska – Chile (20:30)

Niedziela, 10.04.2016

Macedonia – Chile (18:00)
Polska – Tunezja (20:30)

Sport.RIRM

drukuj