IO w Rio 2016. Siatkówka plażowa – wygrana i awans pary Kołosińska/Brzostek!

Kinga Kołosińska i Monika Brzostek awansowały do 1/8 finału turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Reprezentantki Polski przepustkę do grona szesnastu najlepszych par zawdzięczają wygranej z Rosjankami Jekateriną Birłową oraz Jewgienią Ukołową 2:0 (21:19, 21:18).


Biało-czerwone do dzisiejszego meczu przystąpiły w bojowych nastrojach. Triumf w niedzielnym starciu z amerykańską parą Lauren Fendrick/Brooke Sweat sprawił bowiem, że ewentualne zwycięstwo w dzisiejszym spotkaniu dawało naszym zawodniczkom pewny awans do 1/8 finału turnieju olimpijskiego. Za rywalki miały duet z Rosji – Jekaterinę Birłową oraz Jewgienię Ukołową.

Zgodnie z przedmeczowymi przypuszczeniami, Polki od początku przejęły inicjatywę, efektem czego było trzypunktowe prowadzenie na półmetku pierwszej partii (10:7). Co prawda w dalszej fazie seta rywalki dwukrotnie zdołały doprowadzić do remisu (13:13, 18:18), jednak ostatnie słowo należało do Kołosińskiej i Brzostek, które po skutecznym ataku tej drugiej wygrały premierową odsłonę 21:19.

siatkówka plażowa (2)Druga partia tym razem od pierwszego gwizdka sędziego przyniosła bardziej wyrównany przebieg. Obie pary grały bowiem punkt za punkt, a wynik oscylował wokół remisu. Dopiero efektowny plas Moniki Brzostek sprawił, że nasze reprezentantki odskoczyły Rosjankom na dwa oczka dystansu (11:9). Z czasem ich przewaga wzrosła do czterech punktów, gdy w aut uderzyła Ukołowa (15:11). Końcowe fragmenty seta nie przyniosły już większych emocji. Pewnie zmierzające po zwycięstwo biało-czerwone nie roztrwoniły wcześniej wypracowanego prowadzenia i ostatecznie mogły cieszyć się z awansu do 1/8 finału (21:18).

Kinga Kołosińska oraz Monika Brzostek zostały tym samym pierwszą w historii żeńską parą z Polski, która znalazła się w fazie pucharowej turnieju olimpijskiego. W czwartek, na zakończenie zmagań grupowych, polski duet zmierzy się z Brazylijkami – Larissą Franca i Talitą Antunes (godz. 15:00 czasu polskiego).

***

Siatkówka plażowa turniej kobiet (grupa A):

Kinga Kołosińska/Monika Brzostek (Polska) – Jekaterina Birłowa/Jewgienia Ukołowa (Rosja) 2:0  (21:19, 21:18)

Sport.RIRM

drukuj