fot. PAP/Adam Warżawa

IO w Rio 2016. Polski faworyt poza finałem rzutu młotem!

Finał rzutu młotem bez dwukrotnego mistrza świata! Paweł Fajdek w eliminacjach uzyskał zaledwie 72 m, co nie zagwarantowało mu miejsca w gronie 12 najlepszych zawodników. Wielkiego faworyta do złota udanie zastąpił Wojciech Nowicki, wygrywając rywalizację z rezultatem 77,64 m.


Pawe³ FajdekW Rio de Janeiro Paweł Fajdek miał zrehabilitować się za nieudany konkurs rzutu młotem z Londynu. Spalił wtedy trzy podejścia w eliminacjach i nie zdołał wywalczyć miejsca w gronie dwunastu najlepszych zawodników. W Brazylii ponownie zawiodła psychika. Polak na rozgrzewce osiągnął odległość w granicach 77 m.

W oficjalnej rywalizacji było zdecydowanie gorzej. Dwukrotny mistrz świata miał spory problem z przekroczeniem granicy 70 m. Po pierwszej grupie zawodników – z rezultatem 72 m – plasował się na 7. lokacie. Ostatecznie spadł na 17. pozycję, tracąc szansę na największy sukces w karierze.

Obecnie Fajdek jest jedynym młociarzem na świecie regularnie przekraczającym granicę 80 m. W Rio był głównym faworytem do złota.

Wojciech NowickiSzansę na zastąpienie mistrza będzie miał drugi z biało-czerwonych Wojciech Nowicki. Brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata i Europy wygrał kwalifikacje z wynikiem 77,64 m.

* * *

Wyniki:

1.   Wojciech Nowicki (Polska) – 77,64 m
2.   Ivan Tsikhan (Białoruś) – 76,51 m
3.   Dilszod Nazarow (Tadżykistan) – 76,39 m
4.   Krisztian Parsz (Węgry) – 75,49 m
5.   Diego Del Real (Meksyk) – 75,19 m
6.   Seghei Marghiev (Mołdawia) – 74,97 m

17. Paweł Fajdek (Polska) – 72,00 m

Sport.RIRM

drukuj