fot. PAP/EPA

Formuła 1. Hamilton po raz kolejny szybszy od Rosberga

Lewis Hamilton wygrał rozegrany po raz pierwszy w historii wyścig o Grand Prix Rosji Formuły 1. Na mecie Brytyjczyk wyprzedził swojego kolegę z zespołu Nico Rosberga oraz kierowcę Williamsa Valtteriego Bottasa. Tytuł najlepszego teamu sezonu 2014 zapewnił sobie Mercedes GP.

Zwycięstwo 29–latka tylko przez chwilę było zagrożone. Na pierwszym zakręcie został wyprzedzony przez Nico Rosberga, jednak po ingerencji sędziów Niemiec musiał oddać Hamiltonowi nieprawidłowo wywalczoną pozycję.

Późniejsze problemy z bolidem sprawiły, że wicelider klasyfikacji generalnej przedwcześnie pojawił się w alei serwisowej. Na założonym komplecie opon musiał dodatkowo pokonać resztę wyścigu, aby poważnie myśleć dzisiaj o podium. Taktyka przyniosła oczekiwany skutek, a Rosberga na mecie zdołał wyprzedzić jedynie jego brytyjski partner z teamu.

Do udanych dzisiejszą rywalizację mogą zaliczyć kierowcy McLarena, którzy zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Dopiero ósmy był aktualny mistrz świata Sebastian Vettel. Słabo spisał się jedyny reprezentant gospodarzy. Na torze w Soczi Daniił Kwiat uplasował się na 14 lokacie.

Na uwagę zasługuje również fakt wyjątkowej solidarności środowiska Formuły 1 z poszkodowanym przed tygodniem Julesem Bianchim. Na kaskach, strojach i bolidach pojawiły się słowa otuchy kierowane pod adresem zawodnika i jego najbliższych.

Wyniki wyścigu o GP Rosji:

GP Rosji, tabela

Klasyfikacja generalna kierowców:

tabela, klasyfikacja kierowcow

Klasyfikacja generalna konstruktorów:

klasyfikacja zespolow

Sport/RIRM

drukuj