FIFA World Cup 2018. Z 0:1 na 2:1! Szwajcaria krok od awansu

Po pierwszej połowie to Serbowie byli blisko wygranej i awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata. W przerwie Vladimir Petković wstrząsnął szatnią. Szwajcarzy strzelili dwa gole i to oni sięgnęli po cenne trzy punkty.

Przed mundialem wydawało się, że to właśnie Szwajcarzy i Serbowie będą rywalizować o drugie miejsce premiowane awansem do 1/8 finału. Pierwsze miało być zarezerwowane dla Brazylii. Niespodzianki nie sprawiła Kostaryka i to ona – jako pierwsza w grupie E – pożegnała się już z fazą pucharową.

Początek był obiecujący dla podopiecznych Mladena Krstajicia. Dwukrotnie – po dośrodkowaniu ze skrzydła – do piłki doszedł Aleksandar Mitrović. Za pierwszym razem dobrze interweniował Yann Sommer. W drugim przypadku nie miał już szans na skuteczną obronę. Asystę na swoim koncie zapisał Dusan Tadić.

Szwajcarzy mogli odpowiedzieć już w 10. minucie. Ricardo Rodriguez wypatrzył w polu karnym dobrze ustawionego Blerima Dżemailiego, a ten spudłował w fantastycznej sytuacji. Serbowie próbowali powtórzyć sytuację z początku widowiska i regularnie szukali w szesnastce Mitrovicia. Napastnik szukał nawet uderzenia przewrotką, jednak z ok. 16 metrów huknął niecelnie. Po drugiej stronie boiska Steven Zuber obsłużył Dżemailiego. Tym razem górą był Vladimir Stojković.

Po zmianie stron Helweci wreszcie wywalczyli to, czego chcieli. W 52. minucie uderzenie Xherdana Shaqiriego zablokowali obrońcy. Przed polem karnym do piłki dopadł Granit Xhaka i potężnym strzałem wyrównał na 1:1. Zawodnicy Vladimira Petkovicia chcieli pójść za ciosem. W spojenie słupka z poprzeczką trafił aktywny Shaqiri. Serbowie – w trudnym momencie – ponownie szukali dograń do Mitrovicia. To jednak nie przynosiło żadnych efektów.

Trwała wymiana ciosów. Ekipa z Bałkanów była zmuszona do prowadzenia gry. Szwajcarzy czekali na kontrę. Doczekali się chwilę przed ostatnim gwizdkiem arbitra. Z futbolówką minął się Zoran Tosić, a w pojedynku biegowym nie do zatrzymania był Shaqiri. Zawodnik – mając przed sobą tylko golkipera rywali – płaskim strzałem zapewnił swojej drużynie 3 punkty.

Helweci są o krok od awansu do fazy pucharowej. Serbowie wciąż mają szansę, jednak w ostatnim spotkaniu musieliby pokonać Brazylię.