fot. PAP/EPA

FIFA World Cup 2018. Obrona tytułu mistrza świata – rzecz niemal nieosiągalna

Sportowcy, którzy w swojej dziedzinie osiągnęli określony sukces, bardzo często podkreślają, że trudniej jest obronić jakiś tytuł, niż go zdobyć. Nie inaczej jest w przypadku piłkarskich mistrzostw świata. Tylko dwa razy w całej historii mundiali udało się dokonać takiego wyczynu. Do tej pory siedmiokrotnie zdarzyło się, aby obrońca tytułu kończył kolejny turniej w czołowej czwórce. Co znamienne, w przypadku czterech ostatnich imprez o Puchar Świata aż trzykrotnie ówczesny mistrz odpadał już na etapie fazy grupowej.


Urugwaj mistrz świata z 1930 r. nie wziął udziału w MŚ w 1934 r.

Zwycięzca pierwszego w historii mundialu nie przyjechał na turniej do Włoch w 1934 r., ponieważ cztery lata wcześniej turniej w Urugwaju zbojkotowała właśnie Italia oraz inne drużyny europejskie. MŚ w 1934 r. to jedyny turniej w historii, w którym nie wystartował obrońca tytułu.

***

Włochy – mistrz świata z 1934 r. zwycięstwo w MŚ w 1938 r.

Włosi – jako jedna z dwóch reprezentacji w historii – zdołała obronić mistrzowski tytuł. Na turnieju we Francji w drodze po mistrzostwo świata Azzurri pokonali w półfinale 2:1 Brazylię, zaś w finale – 4:2 Węgry.

***

Włochy mistrz świata z 1938 r. faza grupowa w MŚ w 1950 r.

Na mundialu w Brazylii dwukrotni mistrzowie świata, reprezentacja Włoch, zaprezentowali się słabo. Azzurri zakończyli rywalizację już po fazie grupowej. Porażka ze Szwecją oraz wygrana z Paragwajem nie pozwoliły graczom Italii na walkę o medale MŚ.

***

Urugwaj mistrz świata z 1950 r. czwarte miejsce w MŚ w 1954 r.

Mistrzowie z 1950 r. – Urugwajczycy – cztery lata później nie zmieścili się w czołowej trójce kolejnego mundialu. Na turnieju w Szwajcarii La Celeste doszli do półfinału, gdzie ulegli Węgrom 2:4. W meczu o trzecie miejsce przegrali z kolei z Austrią 1:3.

***

RFN mistrz świata z 1954 r. czwarte miejsce w MŚ w 1958 r.

Również ekipie Republiki Federalnej Niemiec nie udało się zdobyć medalu na kolejnych MŚ, rozgrywanych w Szwecji. RFN po wygraniu grupy oraz 1/4 finału z Jugosławią, w półfinale przegrało z gospodarzami 1:3. W meczu o 3. miejsce obrońcy tytułu ulegli Francji 3:6.

***

Brazylia mistrz świata z 1958 r. zwycięstwo w MŚ w 1962 r.

Brazylijczycy jako druga reprezentacja – po Włochach – zdołała obronić tytuł mistrzowski. Canarinhos na turnieju w Chile po wygranej w fazie grupowej pokonywali kolejno: Anglię w 1/4 finału, Chile w półfinale oraz Czechosłowację w finale.

***

Brazylia mistrz świata z 1962 r. faza grupowa w MŚ w 1966 r.

Występ Brazylii na mistrzostwach świata w Anglii zakończył się sporym rozczarowaniem. Gracze z Ameryki Południowej w fazie grupowej wygrali tylko jeden mecz. Przegrali natomiast z Węgrami i Portugalią, w efekcie czego zajęli trzecie miejsce w grupie i nie awansowali do ćwierćfinałów.

***

Anglia mistrz świata z 1966 r. ćwierćfinał w MŚ w 1970 r.

Anglicy w cztery lata po zdobyciu mistrzostwa świata na swoim terenie musieli zadowolić się ćwierćfinałem w kolejnym mundialu. Synowie Albionu trafili w grupie na Brazylię, co spowodowało, że zajęli drugie miejsce w stawce. W ćwierćfinale Anglicy ulegli natomiast po dogrywce RFN 2:3.

***

Brazylia mistrz świata z 1970 r. czwarte miejsce w MŚ w 1974 r.

Canahrinhos, którzy mieli już w dorobku trzy wygrane w MŚ, na turnieju w RFN byli w czołowej czwórce, ale nie załapali się na mundialowe podium. W drugiej fazie grupowej okazali się słabsi od Holandii, co spowodowało, że mieli możliwość gry o 3. miejsce. Brazylijczycy przegrali jednak mecz o brąz z Polakami 0:1.

***

RFN mistrz świata z 1974 r. druga runda grupowa w MŚ w 1978 r.

Na turnieju w Argentynie reprezentacja RFN nie zdołała przebić się do czołowej czwórki. Pierwszą fazę grupową obrońcy tytułu zakończyli na drugiej pozycji. W kolejnej fazie grupowej RFN musiało uznać wyższość Holandii oraz Włoch, przez co pożegnało się z turniejem.

***

Argentyna mistrz świata z 1978 r. druga runda grupowa w MŚ w 1982 r.   

Argentyńczycy podczas mistrzostw świata w Hiszpanii nie zdołali nawiązać do swojej dyspozycji sprzed czterech lat. Albicelestes przebrnęli co prawda pierwszą fazę grupową, ale to było wszystko, na co ich było wówczas stać. W drugiej fazie grupowej Argentyna poniosła porażki z Włochami i Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji.

***

Włochy mistrz świata z 1982 r. 1/8 finału w MŚ w 1986 r.

Mundial w Meksyku nie okazał się szczególnie udany dla mistrzów świata z 1982 r. Włosi w swojej grupie zajęli drugie miejsce i awansowali do 1/8 finału. Tam trafili na Francję. W tej rywalizacji lepsi okazali się Trójkolorowi, którzy zwyciężyli 2:0.

***

Argentyna mistrz świata z 1986 r. drugie miejsce w MŚ w 1990 r.

Podczas mundialu we Włoszech piłkarze Argentyny byli bardzo blisko obrony mistrzostwa świata. Albicelestes po wyjściu z fazy grupowej z trzeciego miejsca w 1/8 finału pokonali 1:0 Brazylię. W ćwierćfinale oraz półfinale o awansie Argentyńczyków decydowały rzuty karne. W ten sposób gracze z Ameryki Południowej odprawili z kwitkiem najpierw Jugosławię, a następnie Włochów. Dopiero w finale lepsi od Albicelestes okazali się piłkarze z RFN, wygrywając 1:0.

***

RFN mistrz świata z 1990 r. ćwierćfinał w MŚ w 1994 r. (jako Niemcy)

Po przemianach politycznych na początku lat 90-tych w Europie ekipa Niemiec jako następca drużyny RFN próbowała osiągać porównywalne sukcesy na boiskach Stanów Zjednoczonych. Tego celu nie udało się zrealizować. Piłkarze zza naszej zachodniej granicy wyszli z grupy, a w 1/8 finału ograli Belgów 3:2. W ćwierćfinale Niemcy przegrali jednak z rewelacją tamtych mistrzostw – Bułgarią – 1:2.

***

Brazylia mistrz świata z 1994 r. drugie miejsce w MŚ w 1998 r.

Piłkarze z Kraju Kawy – po triumfie w USA i czwartym tytule mistrza świata w historii – jechali na turniej do Francji z nadziejami na kolejny sukces. Podopieczni słynnego trenera Mario Zagallo wyszli z grupy z pierwszego miejsca. W 1/8 finału Canarinhos pokonali Chile, w ćwierćfinale – Danię, a w półfinale (po rzutach karnych) – Holandię. W finale Brazylijczycy, osłabieni brakiem swojego lidera Ronaldo, nie dali rady Francuzom, przegrywając 0:3.

***

Francja mistrz świata z 1998 r. faza grupowa w MŚ w 2002 r.

Kompromitacja – tak w największym skrócie można opisać postawę mistrzów świata z 1998 r. podczas zmagań w Korei Południowej i Japonii. Francuzi w swojej grupie zajęli ostatnie miejsce, rywalizując z Danią, Senegalem i Urugwajem. Trójkolorowi nie wygrali żadnego meczu i nie zdobyli nawet gola. W pamięci kibiców najbardziej zapadła porażka Francji z debiutującym na MŚ Senegalem.

***

Brazylia mistrz świata z 2002 r. ćwierćfinał w MŚ w 2006 r.

Podczas turnieju na boiskach w Niemczech Brazylijczykom znów nie udało się obronić tytuł mistrza świata. Canarinhos po bezbolesnym przejściu fazy grupowej w 1/8 finału pokonali pewnie 3:0. W ćwierćfinale trafili na Francję, która odrodziła się po nieudanym poprzednim mundialu. Piłkarze z Ameryki Południowej ulegli Trójkolorowym 0:1, kończąc swój udział w rywalizacji w Niemczech.

***

Włochy mistrz świata z 2006 r. faza grupowa w MŚ w 2010 r.

Mistrzowie świata z 2006 r. cztery lata później przynieśli wstyd swoim kibicom. Azzurri na mundialu w RPA, mając w grupie wcale nie najmocniejszych rywali: Paragwaj, Słowację oraz Nową Zelandię, zajęli w niej ostatnią pozycję. Włosi nie potrafili nawet ograć tak egzotycznego rywala, jak zespół z Oceanii, remisując 1:1.

***

Hiszpania mistrz świata z 2010 r. faza grupowa w MŚ w 2014 r.

Przed czterema laty Hiszpanie nawiązali do niechlubnych „wyczynów” Francuzów i Włochów. Drużyna, która jeszcze w 2012 r. została mistrzem Europy, nie była w stanie awansować nawet do 1/8 finału turnieju w Brazylii. La Furia Roja rywalizowała z Holandią, Chile oraz Australią. W stawce tych drużyn ekipa z Półwyspu Iberyjskiego uplasowała się na trzeciej pozycji, wygrywając jedynie z Australią. Wielu kibicom zapadł w pamięć mecz Hiszpanii z Holandią, kiedy to Oranje rozbili rywala aż 5:1.

Sport.RIRM

drukuj