FIFA World Cup 2018. Byli na Euro 2016, nie będzie ich na mundialu w Rosji

Po udanych dla reprezentacji Polski mistrzostwach Europy we Francji w trakcie eliminacji do mundialu 2018 w kadrze pojawiły się nowe twarze. Z kolei kilku piłkarzy z powodu obniżki formy sportowej musiało (być może tylko czasowo) pożegnać się z drużyną narodową. Przedstawiamy sylwetki siedmiu zawodników, obecnych w trakcie Euro 2016, których selekcjoner z różnych powodów nie zabrał na najważniejszą piłkarską imprezę czterolecia.


1. Artur Boruc 65 spotkań w reprezentacji, 0 meczów podczas Euro 2016

Jedyny z zawodników z wymienionej grupy, który sam zrezygnował z gry w reprezentacji. Podczas mistrzostw Europy we Francji oraz w eliminacjach MŚ w Rosji pełnił rolę bramkarza numer trzy. 1 marca 2017 roku poinformował, że podjął decyzję o zakończeniu kariery w narodowych barwach. Wydaje się, że uczynił to w odpowiednim momencie, ponieważ w minionym sezonie stracił miejsce w bramce Bournemouth, co mogło przełożyć się na brak kolejnych powołań od Adama Nawałki. Warto podkreślić, że Artur Boruc pozostaje golkiperem, który ma na koncie najwięcej rozegranych meczów w biało-czerwonym zespole.

***

2. Jakub Wawrzyniak 49 spotkań w reprezentacji, 0 meczów podczas Euro 2016

Doświadczony obrońca załapał się do kadry na ME we Francji, dzięki czemu był drugim – obok Łukasza Piszczka – polskim piłkarzem, który został powołany do reprezentacji na trzy kolejne turnieje rangi mistrzostw Europy (2008, 2012, 2016). Po Euro 2016 przestał otrzymywać szanse od Adama Nawałki. W sezonie 2016/2017 rozegrał 35 meczów w barwach Lechii Gdańsk, a jego zespół zajął 4. miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy. W kolejnej kampanii ligowej nie było już tak dobrze – defensor wystąpił tylko w 20 spotkaniach, a jego klub zajął dopiero 13. pozycję w stawce.

***

3. Bartosz Salamon 9 spotkań w reprezentacji, 0 meczów podczas Euro 2016

W 2016 r., po 3 latach przerwy, ponownie wystąpił w biało-czerwonej koszulce. Trzy mecze towarzyskie wystarczyły mu, aby przekonać Adama Nawałkę, by ten zabrał go na Euro we Francji. Na turnieju jednak nie zagrał ani minuty. Potem wystąpił tylko w inauguracyjnym pojedynku eliminacji MŚ 2018 z Kazachstanem, w którym nie zachwycił. Później wypadł z łask selekcjonera. Z pewnością miała na to wpływ również nieregularna gra Salamona w zespole Cagliari w sezonie 2016/2017, gdzie wystąpił tylko 15 razy. Z tego powodu obrońca zdecydował się na zmianę klubu. Rozgrywki 2017/2018 zakończył z dorobkiem 22 spotkań w barwach SPAL, beniaminka Serie A. Warto jednak zauważyć, że wiosną grał bardzo mało, ponieważ przegrał rywalizację z… Thiago Cionkiem, sprowadzonym do klubu zimą.

***

4. Tomasz Jodłowiec 49 spotkań w reprezentacji, 5 meczów podczas Euro 2016

Zawodnik, który dla Adama Nawałki był żelaznym rezerwowym podczas turnieju we Francji. Pełne 90 minut zagrał tylko w meczu fazy grupowej z Ukrainą. W pozostałych czterech spotkaniach wchodził na boisko jako zmiennik. Po Euro przestał być powoływany do kadry narodowej. Powodem tego stanu rzeczy była wyraźna obniżka formy piłkarza. Część ekspertów przekonywała, że wynika to z przemęczenia sezonem 2015/2016, kiedy to pomocnik zanotował ponad 50 spotkań. Później mówiono również o tym, że zawodnik ma problemy z uzależnieniem od hazardu. Aby poszukać regularnej gry, Jodłowiec wiosną tego roku trafił na wypożyczenie z Legii Warszawa do Piasta Gliwice. Wystąpił w 15 meczach, w kilku z nich prezentując się z całkiem niezłej strony. To jednak było za mało, aby mógł teraz myśleć o powrocie do reprezentacji.

***

5. Bartosz Kapustka 14 spotkań w reprezentacji, 4 mecze podczas Euro 2016

Okrzyknięty polską rewelacją Euro 2016. Dobre występy podczas turnieju we Francji zaowocowały transferem do ekipy ówczesnego mistrza Anglii, Leicester City. Lisy zapłaciły za skrzydłowego 5 mln euro. Wyjazd do Premier League okazał się jednak pomyłką. Kapustka nie zdołał zadebiutować w lidze angielskiej. Wystąpił tylko 3 razy w krajowym pucharze. Brak gry w klubie spowodował, że Adam Nawałka przestał powoływać piłkarza, który po raz ostatni przywdziewał biało-czerwone barwy w listopadzie 2016 r. W lipcu 2017 r. został wypożyczony do Freiburga. Również jednak w tej drużynie nie przebił się do podstawowego składu. Zagrał w siedmiu meczach Bundesligi oraz dwóch krajowego pucharu. Strzelił w nich jednego gola.

***

6. Filip Starzyński 4 spotkania w reprezentacji, 1 mecz podczas Euro 2016  

Drzwi do kadry na turniej we Francji otworzył sobie udaną rundą wiosenną sezonu 2015/2016, kiedy to poprowadził Zagłębie Lubin do trzeciego miejsca w Lotto Ekstraklasie. Na ME pojawił się na boisku w spotkaniu z Ukrainą. W kolejnym sezonie Miedzowi nie spisali się już tak dobrze – zajęli dziewiątą pozycję w ligowej tabeli, ale sam Starzyński miał dobre statystyki – zagrał w 25 meczach, zdobył 8 bramek. To jednak okazało się zbyt mało, aby otrzymać kolejną szansę w gry w reprezentacji. W zakończonych rozgrywkach 2017/2018 pomocnik nie prezentował się już tak dobrze, jak wcześniej. Duży wpływ na to miały problemy zdrowotne zawodnika.

***

7. Krzysztof Mączyński 31 spotkań w reprezentacji, 4 mecze podczas Euro 2016

Wydawałoby się pewniak do wyjazdu na mundial w Rosji. Stało się jednak inaczej. Defensywny pomocnik Legii Warszawa miał za sobą dość przeciętny sezon w ekipie mistrza Polski, gdzie często opuszczał mecze wskutek mniejszych bądź większych problemów zdrowotnych. Podczas Euro 2016 był jednym z najważniejszych piłkarzy w kadrze Adama Nawałki. To jemu, obok Grzegorza Krychowiaka, przypadała rola podstawowego defensywnego pomocnika w polskiej drużynie. Teraz zawodnikowi Paris Saint-Germain będzie partnerował w środku pola prawdopodobnie ktoś z dwójki Jacek Góralski – Karol Linetty.

Sport.RIRM

drukuj