FIFA World Cup 2018. Arabia Saudyjska – bez wielkich gwiazd, z małymi nadziejami na sukces

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej wraca na piłkarskie mistrzostwa świata po 12 latach przerwy. Tak długa absencja tego zespołu to niemałe zaskoczenie, ponieważ Zielone Jastrzębie uchodzą za czołową drużynę azjatycką. Wiele wskazuje jednak na to, że ekipa z Bliskiego Wschodu – podobnie jak na ostatnich trzech mundialach, w których brała udział – pożegna się z imprezą już po fazie grupowej.


Saudyjscy szejkowie z pewnością marzą o tym, aby ich reprezentacja nawiązała do takiego występu, jaki miał miejsce w 1994 roku. Na mundialu w USA Arabia Saudyjska – ówczesny debiutant – wyszła z drugiego miejsca w grupie, pokonując m.in. Belgię, aby w 1/8 finału odpaść ze Szwecją, późniejszym brązowym medalistą turnieju. Warto wspomnieć o przepięknej bramce Saeeda Al-Owairana, która zapewniła jego drużynie cenne trzy punkty w starciu z Czerwonymi Diabłami. Saudyjski piłkarz przeprowadził akcję łudząco podobną do wyczynu Diego Maradony z MŚ w Meksyku w 1986 r. Al-Owairan rozpoczął szarżę na swojej połowie, minął pięciu graczy rywala, a następnie skutecznie wykończył solową akcję.

Kolejne trzy występy Zielonych Jastrzębi kończyły się jednak już na fazie grupowej. Na imprezie we Francji lepsi okazali się gospodarze, Duńczycy oraz zespół RPA. W Korei i Japonii Saudyjczycy nie zdobyli nawet punktu i gola, a do historii przeszła porażka 0:8 z meczu z Niemcami. Na mundialu w Niemczech drużyna z Bliskiego Wschodu ugrała jedno oczko w rywalizacji z Hiszpanią, Ukrainą i Tunezją.

W eliminacjach do MŚ 2010 drogę na MŚ po dwumeczu barażowym zamknęli Arabii Saudyjskiej reprezentanci Bahrajnu. W kolejnych kwalifikacjach zespół z Bliskiego Wchodu odpadł już w trzeciej rundzie, zajmując trzecie miejsce w grupie za Australią i Omanem.

Zielone Jastrzębie zapewniły sobie udział w turnieju w Rosji dzięki zajęciu drugiej pozycji w fazie grupowej w ostatniej fazie eliminacji w Azji – za Japonią, a przed m.in. Australią oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


Selekcjoner Juan Antonio Pizzi

Argentyńczyk ma za sobą bogatą karierę piłkarską. Grający na pozycji napastnika Pizzi trafił do Europy w 1991 r. Występował m.in. w Valencii (1993-1994) Barcelonie (1996-1998) FC Porto (2000) oraz Villarrealu (2002), gdzie zakończył piłkarską karierę. Po otrzymaniu hiszpańskiego paszportu 22 razy zagrał w reprezentacji tego kraju, strzelając 8 goli.

Jako trener klubowy rozpoczął swoją pracę w 2005 r. Początkowo prowadził zespoły z Ameryki Południowej: Universidad San Martin, Universidad Catolica, Rosario Central czy San Lorenzo. Wraz z tym ostatnim klubem wywalczył tytuł mistrza Argentyny. W sezonie 2013/2014 prowadził Valencię, a w rozgrywkach 2015/2016 – Club Leon. W styczniu 2016 r. objął posadę selekcjonera reprezentacji Chile. Wraz z ekipą La Roja wygrał Copa America 2016, jednak w eliminacjach MŚ poniósł klęskę, bo tak należy zakwalifikować brak awansu tej drużyny na mundial w Rosji. Wówczas Pizzi zrezygnował z prowadzenia Chilijczyków, a w listopadzie 2017 r. został selekcjonerem Arabii Saudyjskiej.


Gwiazda Mohammad AlSahlawi

W obecnej reprezentacji Arabii Saudyjskiej trudno znaleźć wielkie gwiazdy. Jeszcze dekadę temu w kadrze grali tacy zawodnicy, jak bramkarz Mohammed Al-Deayea czy napastnik Sami Al-Jaber, jednak obaj już zakończyli kariery zawodnicze. W zakończonych eliminacjach do MŚ klasą błysnął napastnik Mohammad Al-Sahlawi. Wraz z reprezentantem ZEA Ahmedem Khalilem został królem strzelców kwalifikacji, zdobywając 16 goli. Urodzony w 1987 r. snajper w drużynie narodowej debiutował dość późno, bo we wrześniu 2015 r. Od tego czasu zaskakuje jednak skutecznością – zdobył 28 bramek w 38 meczach. W karierze klubowej nigdy nie grał poza ojczyzną. Od 2009 r. występuje w zespole Al-Nassr Rijad, gdzie w 199 rozegranych dotąd spotkaniach 98 razy wpisywał się na listę strzelców.

***

Liczba występów na mundialu: 4
Najlepszy wynik: 1/8 finału (1994)
Ostatni występ: 2006 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 67 (stan na 17.05.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 18,7 mln euro

***

Kalendarz w grupie A:

14 czerwca z Rosją w Moskwie (godz. 17:00)
20 czerwca z Urugwajem w Rostowie (godz. 17:00)
25 czerwca z Egiptem w Wołgogradzie (godz. 16:00)

***

23-osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Mohammed Al-Owais (Al-Ahli), Yasser Al-Mosailem (Al-Ahli), Abdullah Al-Mayuf (Al-Hilal)

Obrońcy: Mansoor Al-Harbi (Al-Ahli), Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal), Mohammed Al-Breik (Al-Hilal), Motaz Hawsawi (Al-Ahli), Osama Hawsawi (Al-Hilal), Omar Hawsawi (Al-Nassr), Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal)

Pomocnicy: Abdullah Al-Khaibari (Al-Shabab), Abdulmalek Al-Khaibri (Al-Hilal), Abdullah Otayf (Al-Hilal), Taiseer Al-Jassim (Al-Ahli), Houssain Al-Mogahwi (Al-Ahli), Salman Al-Faraj (Al-Hilal), Mohamed Kanno (Al-Hilal), Hattan Bahebri (Al-Shabab), Salem Al-Dawsari (Villarreal CF), Yehya Al-Shehri (CD Leganes)

Napastnicy: Fahad Al-Muwallad (Levante UD), Mohammad Al-Sahlawi (Al-Nassr), Muhannad Assiri (Al-Ahli)

Sport.RIRM

drukuj