Euro 2020. Francuzi wygrywają w szlagierze z Niemcami. Zadecydował „samobój” Hummelsa

W hicie 1. kolejki fazy grupowej Euro 2020 reprezentacja Francji pokonała Niemców 1:0. O wszystkim przesądziło samobójcze trafienie Matsa Hummelsa. Wygrana aktualnych mistrzów świata – choć skromna – nie podlegała żadnej dyskusji.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się 20. minuta. Wówczas wszystko zaczęło się od pięknego, długiego zagrania Paula Pogby w pole karne do Lucasa Hernandeza. Obrońca Bayernu Monachium wbił piłkę wzdłuż bramki, a próbujący interweniować Mats Hummels pechowo dla siebie skierował futbolówkę do własnej siatki.

Podopieczni Didiera Deschampsa, mimo że ostatecznie musieli zadowolić się skromnym zwycięstwem, całkowicie na nie zasłużyli. Gdyby bowiem wykazali się tylko większą precyzją, ale mieli też więcej szczęścia, wygrana byłaby zdecydowanie bardziej okazała.

Swoje szanse na gole – jeszcze w pierwszej połowie – marnowali bowiem Paul Pogba oraz Kylian Mbappe. Gwiazda francuskiego zespołu po zmianie stron wpisała się nawet na listę strzelców, jednak chwilę wcześniej była na spalonym. W podobnych okolicznościach główny arbiter zawodów nie mógł również zaliczyć trafienia Karimowi Benzemie.

Centymetry od zdobycia bramki dzieliły też Adriena Rabiota, który w 52. minucie uderzył lewą nogą z dziesięciu metrów w słupek. W odpowiedzi Hugo Llorisowi w końcu zagrozili zawodnicy Joachima Loewa, a konkretnie Serge Gnabry. 25-latek po dośrodkowaniu Leona Goretzki uderzył z pierwszej piłki, ale ponad poprzeczką.

To była na dobrą sprawę jedyna, godna odnotowana akcja naszych zachodnich sąsiadów w przekroju całego meczu. Francuzi spokojnie zachowali prowadzenie do końca i od zwycięstwa zaczęli turniej. Mistrzom świata przyjdzie teraz zmierzyć się z Węgrami (19 czerwca, godz. 15:00), którzy ulegli Portugalii 0:3 [więcej tutaj]. To właśnie z obrońcami tytułu Niemcy zagrają z kolei w następnym spotkaniu (19 czerwca, godz. 18:00).