Euro 2016. Trwa wspaniały sen Polaków! Zwycięskie karne biało-czerwonych!

Nietrafiony rzut karny Granita Xhaki i precyzyjne strzały Roberta Lewandowskiego, Arkadiusza Milika, Kamila Glika, Jakuba Błaszczykowskiego i Grzegorza Krychowiaka zagwarantowały biało-czerwonym ćwierćfinał mistrzostw Europy. Po 120 minutach utrzymywał się rezultat 1:1.

Po raz ostatni obie reprezentacje rywalizowały w 2014 roku. Spotkanie towarzyskie zakończyło się wtedy rezultatem 2:2, a do siatki rywali trafiali Artur Jędrzejczyk i Arkadiusz Milik. Adam Nawałka nie eksperymentował ze składem. Na boisko wybiegła dokładnie ta sama jedenastka, która wcześniej wywalczyła bezbramkowy remis z drużyną Niemiec. „To wspaniałe chłopaki, dadzą sobie radę” – tweetował przed spotkaniem Zbigniew Boniek.

Round of 16 Switzerland vs PolandJuż w pierwszej akcji biało-czerwoni zmarnowali stuprocentową okazję do zdobycia gola. Yann Sommer – po złym podaniu od obrońców – zdołał uprzedzić Roberta Lewandowskiego. Piłka wylądowała pod nogami Arkadiusza Milika, a ten – mając przed sobą pustą bramkę – uderzył nad poprzeczką. Zawodnicy Adama Nawałki dominowali na boisku. W 6. minucie precyzyjnym dośrodkowaniem popisał się Kamil Grosicki, a golkiper Helwetów złapał futbolówkę po kolejnej próbie Milika.

Na odpowiedź Szwajcarów nie trzeba było długo czekać. Lewym skrzydłem przedarł się Xherdan Shaqiri, jednak doskonałe podanie zawodnika Stoke City zmarnował Blerim Dzemaili. Choć kolejne minuty przebiegały pod dyktando podopiecznych Vladimira Petkovicia, groźniejsze sytuacje wciąż stwarzali Polacy. Po centrze Roberta Lewandowskiego sprytnym uderzeniem Yanna Sommera próbował pokonać Kamil Grosicki, lecz i tym razem futbolówka poszybowała nad poprzeczką. Chwilę później kolejną okazję miał Arkadiusz Milik, jednak naciskany przez obrońcę nie trafił do siatki rywali.

Round of 16 Switzerland vs PolandW 39. minucie stało się to, na co czekała cała Polska. Indywidualny rajd lewą stroną boiska przeprowadził Kamil Grosicki. Po zagraniu pomocnika Stade Rennais futbolówka wylądowała pod nogami Jakuba Błaszczykowskiego. Ten miał czas, aby spokojnie przymierzyć i precyzyjnym uderzeniem wyprowadził swoją drużynę na upragnione prowadzenie. 1:0!

Od początku drugiej odsłony bardzo aktywny w ofensywie był Xherdan Shaqiri. Pomocnik Stoke City przetestował formę bez zarzutu interweniującego Łukasza Fabiańskiego. Golem na 2:0 mogli odpowiedzieć piłkarze Adama Nawałki. Zza pola karnego strzelał Jakub Błaszczykowski, a futbolówkę zdołał odbić Yann Sommer. W następnej akcji brutalnego faulu na Robercie Lewandowskim dopuścił się Fabian Schaer, jednak – zdaniem sędziego – zasłużył tylko na żółty kartonik.

Round of 16 Switzerland vs PolandW 72. minucie przed szesnastką biało-czerwonych dał się sfaulować Stephan Lichtsteiner. Z rzutu wolnego w samo okienko bramki przymierzył Ricardo Rodriguez, jednak perfekcyjną paradą popisał się Fabiański, który przeniósł piłkę nad poprzeczką. Helweci nie rezygnowali z walki o wyrównanie. Po zamieszaniu w polu karnym Polaków w poprzeczkę trafił Haris Seferović. Gdy biało-czerwoni byli osiem minut od ćwierćfinału, na uderzenie przewrotką zdecydował się Shaqiri. Kibice zgromadzeni na stadionie w Saint-Etienne zobaczyli strzał życia zawodnika Stoke, który zagwarantował Szwajcarom wyrównującego gola.

Round of 16 Switzerland vs PolandWynik 1:1 utrzymał się do końca regulaminowego czasu gry. W tym czasie Adam Nawałka nie zdecydował się na żadną roszadę, zaś limit trzech zmian wyczerpał Vladimir Petković. W dogrywce zdecydowanie lepiej radzili sobie Helweci, którzy w 113. minucie wypracowali sobie stuprocentową okazję do zdobycia zwycięskiej bramki. Po centrze z głębi pola piłka wylądowała na głowie Erena Derdiyoka. Szwajcar przegrał pojedynek sam na sam z doskonale interweniującym Łukaszem Fabiańskim. Golkiper Swansea wyrastał na bohatera reprezentacji Polski, a chwilę przed ostatnim gwizdkiem arbitra zdołał ponownie zatrzymać – tym razem nieczysto uderzającego – Derdiyoka.

Round of 16 Switzerland vs PolandRzuty karne podopieczni Adama Nawałki wykonywali niemal perfekcyjnie. Decydująca okazała się druga seria, w której do siatki Fabiańskiego nie trafił Granit Xhaka. W polskim zespole Yanna Sommera pokonali kolejno Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski i Grzegorz Krychowiak.

Rzuty karne:

0:1 – Łukasz Fabiański nie wyczuł intencji Stephana Lichtsteinera
1:1 – precyzyjny strzał Roberta Lewandowskiego w prawy górny róg bramki
1:1 – Granit Xhaka uderzył obok lewego słupka
2:1 – strzelał Arkadiusz Milik, a piłka po rękach Sommera zatrzepotała w siatce
2:2 – Fabiański ponownie bezradny, skuteczny Shaqiri
3:2 – choć Sommer wyczuł zamiary Kamila Glika, nie zdołał skutecznie interweniować
3:3 – do remisu doprowadza Fabian Schaer
4:3 –nie zawiódł Kuba Błaszczykowski, awans na wyciągnięcie ręki
4:4 – nadzieje Helwetów podtrzymał Ricardo Rodriguez
5:4 – Grzegorz Krychowiak przymierzył w lewy górny róg i zagwarantował Polsce miejsce w ćwierćfinale Euro!